Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Sanoku

Paulo Coelho: „Weronika postanawia umrzeć”

11-04-2012

30 marca odbyło się kolejne spotkanie z klubowiczkami DKK, tematem którego była książka Paula Coelho „Weronika postanawia umrzeć”. Książka ta opowiada o młodej kobiecie, która znudzona monotonnym życiem postanawia odejść z tego świata i popełnić samobójstwo. Jest to jednak nieudana próba, która sprowadza ja do szpitala psychiatrycznego, gdzie szaleństwa jest w nadmiarze. Tu jednak Weronika odżywa na nowo, zakochuje się w młodym człowieku i jej życie nabiera kolorów. Jest to książka o poszukiwaniu sensu życia i chociażby małego w nim szaleństwa. Warto ją przeczytać, ponieważ każdy z nas bywa przytłoczony codziennością, monotonią życia i wciąż na nowo musi podejmować próbę radzenia sobie z tymi przeciwościami losu. (ec)


Recenzja
Paulo Coelho jest cenionym na całym świecie pisarzem, ponieważ jego książki skłaniają czytelników do refleksji nad swoim życiem. W Polsce ukazały się takie dzieła jak : Alchemik, Demon i panna Prym, Brida, Piąta Góra, Na brzegu Piedry usiadłam i płakałam i wiele innych.
Bohaterką książki jest dwudziestoczteroletnia dziewczyna mieszkająca w Lublanie w Słowenii. Mieszka w pokoju wynajętym u sióstr zakonnych, pracuje w bibliotece choć z wykształcenia jest prawnikiem. Weronika ma dość monotonii i bezbarwnego życia postanawia więc odebrać sobie życie przez przedawkowanie tabletek nasennych. Próba samobójstwa dziewczynie się nie udaje. W porę uratowana bohaterka zostaje przewieziona do Villete - zakładu psychiatrycznego.
Lekarz prowadzący doktor Igor informuje ją, że wskutek połknięcia pigułek nasennych Weronika doznała uszkodzenia jednej z komór serca i w ciągu 5-7 dni umrze. Dla zabicia nudy czas, który pozostał bohaterka wykorzystuje na poznaniu panujących w szpitalu zwyczajów oraz jego pacjentów. Rozmawia między innymi z Zedką, Marią i Edwardem.
Ten tajemniczy mężczyzna cierpi na schizofrenie, a jego milczenie skłania Weronikę do przemyśleń nad śmiercią.
Dzięki miłości, która zrodziła się między nimi bohaterce powraca utracona chęć życia, przypomina sobie o swoich zapomnianych już pasjach, takich jak gra na pianinie.
Pobyt w zakładzie psychiatrycznym zmienia nie tylko Weronikę, ale wpływa też na innych pensjonariuszy ośrodka. Maria postanawia wrócić do normalnego życia, a Edward zaczyna mówić i otwierać się poprzez rozmowę.
Na końcu książki bohaterka zmieniła sposób postrzega siebie i świat pod wpływem strachu, myśli i zbliżającej się śmierci , zaczyna doceniać swoje życie, które dzięki Edwardowi nabiera sensu.
Uważam, że każdy powinien przeczytać tę książkę, ponieważ pomaga czytelnikom zmienić pogląd na wiele spraw i pobudza w nich pragnienie do życia.
Iga Woźniak

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: