Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

DKK w Sanoku

Zadie Smith: "Białe zęby"

26-10-2012

W piątkowy wieczór październikowy spotkałyśmy się, aby porozmawiać o książce Zadie Smith "Białe zęby".Piękna wielowątkowa powieść, oparta częściowo na biografii autorki. Poruszająca problemy emigrantów mieszkających w Londynie.
Historia trzech rodzin - Jonesów, gdzie mąż jest Anglikiem i weteranem II wojny światowej, a żona emigrantką z Jamajki, Iqbalów - emigrantów z Bengalu i Chalfenów, w której pan Chelfen jest Żydem, a pani Chelfen Angielką.
Zadie Smith ośmiesza kulturę zachodnią, która stawia na "mieć", a nie "być", w której rodzi się rasizm, zanikają potrzeby duchowe człowieka. Z drugiej strony pokazuje, że wśród emigrantów też rodzą się konflikty, powstają ruchy fundamentalistyczne. Najbardziej
religijni przybysze ze Wschodu mają trudności z zachowaniem
tradycji, wytrwaniem w swojej kulturze narodowej. Bohaterowie zadają pytania o swoje korzenie, własną tożsamość, pytania o historię, która narzuca nam dziedzictwo genetyczne, od którego nie możemy się uwolnić.
Mimo tak trudnych i poważnych zagadnień jakie autorka porusza, książka napisana jest doskonałym, dowcipnym językiem. Świetny styl pisarski.
Po spotkaniu wyszłyśmy wspólnie do BWA na pokaz filmu "W ciemności" i spotkanie z Agnieszką Holland. Tematyka filmu połączyła się z książką Zadie Smith kwestią mniejszości narodowych tylko na gruncie historii Polski.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: