Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

DKK w Sanoku

Barbara Kosmowska: "Samotni.pl"

31-01-2012

Kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki już za nami. W miłej atmosferze rozpoczynającej ferie rozmawiałyśmy o samotności, która dotyka coraz większą grupę społeczeństwa nie omijając młodzieży. Wiele spraw nam umyka – życie przyspieszyło. Coraz mniej umiemy się z sobą komunikować choć mamy do tego najnowsze narzędzia. Ludzie coraz bardziej oddalają się od siebie – coraz trudniej o zaufanie drugiego człowieka. Tematem tym doskonale zajęła się Barbara Kosmowska, autorka książki „Samotni.pl”. Jest to poruszająca, ciepła historia o wrażliwości, uśmiechu często przez łzy, o poznawaniu i akceptacji samego siebie oraz problemach samotności, z którymi zmaga się coraz więcej młodych ludzi. Bohaterami książki są ludzie samotni z wyboru lub konieczności. Zdaniem autorki z samotnością można sobie poradzić, wystarczy rozejrzeć się wokół i znaleźć podobną do siebie osobę, która jest w stanie nam pomóc. Książka ta jest nie tylko obyczajowa, ale także terapeutyczna, niosąca pocieszenie. Niezwykle głęboka, wzruszająca, a przy tym wolna od taniego sentymentalizmu. Nadaje się dla młodzieży, która często jest zagubiona i szuka bratniej duszy.
Elżbieta Ciupak


Recenzja książki jednej z klubowiczek
Samotność wśród tłumu ”
Barbara Kosmowska to jedna z najbardziej poczytnych pisarek dla młodzieży, ale dorośli też chętnie sięgają po jej dzieła. Książka „ Samotni.pl ” wbrew tytułowi nie opowiada o ogarniającej nas rzeczywistości wirtualnej. Autorka porusza problemy ludzi, którzy być może mieszkają obok nas, na naszej dzielnicy, bądź w tym samym bloku, a my nie potrafimy tego zauważyć.
Książka opowiada o Joannie, która ma pudełko z listami do swojej mamy, których nigdy nie wyśle, ponieważ mama już odeszła. Jest także Zosia, dużo starsza siostra Asi, nauczycielka języka polskiego w szkole ponadgimnazjalnej, która jest wychowawczynią Wiktora, dobrego chłopca z problemami, mieszkającego tylko z chorą babcią, ponieważ niepoważna matka wyjechała szukać miłości w Londynie. Opowieść jest również o Kai, dziewczynie z kilkoma kilogramami nadwagi, nie wierzącej we własny sukces i bycie zaakceptowaną przez środowisko młodych ludzi. Gdy ich ścieżki się przetną, to okaże się, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście i warto sobie pomagać.
Bardzo poruszająca i ciepła historia o wrażliwości, wartości przyjaźni i miłości oraz o poznaniu i akceptacji samego siebie. Warto przeczytać tę opowieść, w której opisane są problemy, z którymi boryka się każdy młody człowiek. Uważam, że jest to świetna książka, nie tylko dla młodzieży.
Anna Lewek

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: