Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

 

DKK w Rzeszowie

Joel Neeman: "Byliśmy przyszłością"

22-11-2012

22 listopada 2012 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie – Filii nr 10, odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy rozmawiali  o książce  Jael  Neeman pt. ”Byliśmy przyszłością”.

 Niezwykle interesująca książka o ruchu kibucowym w Izraelu napisana przez uczestniczkę tego ruchu. Jael pisze o sobie w liczbie mnogiej, bo tak została  wychowana, wszystko w kibucu było wspólne , a cały system pracy i wychowania miał stworzyć nowego człowieka przyszłości bez „naleciałości burżuazyjnych”. Rodzice Jael to węgierscy Żydzi przybyli z Europy po II wojnie światowej i szukający lepszego życia w Izraelu. Zaraz po urodzeniu dziecka oddawali je pod opiekę kibucu i mimo że mieli troje dzieci , każde z nich wychowywało się w innym zespole. Do rodziców przychodzili codziennie od 17.30 do 19.20 lecz nie mieli z nimi o czym mówić i chętnie wracali do kibucu. Jael żyła w kibucu Jechiam „najpiękniejszym na świecie”, założonym w 1946 r. na wzgórzu u stóp twierdzy krzyżowców. W grupie było ośmiu chłopców i osiem dziewczynek pod opieką zmieniających się opiekunek. Ani z rodzicami ani z opiekunkami nie wytworzyły się więzy uczuciowe.  Największą wartością była praca i zdobywanie jej efektów co było opisywane w lokalnej gazetce. Dzieci nie modliły się i nie uczęszczały do synagogi. Po ukończeniu 16 lat wszyscy odbywali obowiązkową służbę wojskową, a następnie mogli pozostać w kibucu lub go opuścić. Jael –coraz bardziej krytyczna w stosunku do życia w kibucu – opuściła go i podjęła studia. Razem z nią odeszło około 50 tysięcy ludzi urodzonych w kibucu. Łącznie w ciągu pięćdziesięciu lat odeszło z kibuców około 150 tysięcy dzieci, a później dorosłych. Po latach stwierdzili, że stali się ofiarami złożonymi na ołtarzu ideologii.
 

W dyskusji stwierdzono, że cechą Żydów jest fanatyzm, zarówno religijny, jak i dążący do budowy „lepszego świata”.
 

Anna Staruch

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: