Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Przeworsku

J.K.Rowling: "Trafny wybór"

12-12-2012

DKK Przeworsk

Tak jak inne Dyskusyjne Kluby Książki spotkałyśmy się 12 grudnia o godzinie 18.00, aby dyskutować o zapowiadanej jako bestseller najnowszej powieści J.K. Rowling „Trafny wybór”. Nietypowa pora spotkania i szczególna scenografia z widokami tradycyjnego angielskiego miasteczka oraz świecami posłużyła podkreśleniu wyjątkowości tego zdarzenia.

Recenzje

Po przeczytaniu najnowszej powieści J.K. Rowling nasuwa mi się porównanie z zasadą stosowaną w filmach przez znakomitego reżysera A. Hitchcocka, który zwykł mówić: na początku mamy trzęsienie ziemi, a później napięcie zaczyna rosnąć. Tak też jest w „Trafnym wyborze”, akcja książki zaczyna się bowiem mocnym akcentem - Barry Fairbrother radny miejski w miasteczku Pagford umiera, pozwala sobie zejść z tego świata, nie wiedząc, jak ten fakt skomplikuje życie małego miasteczka. Jego śmierć wywołuje różne reakcje, od smutku tych, dla których był wzorem, do zadowolenia tych, którzy w zwolnionym wakacie radnego widzą pole do działania dla siebie i swoich machinacji. Zza fasady wiktoriańskich domów, budynku szkoły, rady miejskiej, czy nędznej dzielnicy miasteczka - Fields wyłaniają się dotąd pozostające w cieniu odwieczne ludzkie namiętności. Zło, nienawiść, obłuda i przemoc okazują się naturalnym elementem codzienności i o nich to właśnie pisze autorka w tej powieści.
Książka J. K. Rowling zdecydowanie nie jest skierowana do młodych odbiorców. Nagromadzenie w niej złych instynktów, zachowań, postaci bohaterów, z których każda ma coś niegodnego na sumieniu powoduje, że w książce brakuje radości i uśmiechu, choć takie pewnie było zamierzenie autorki.
W „Trafnym wyborze ” mamy szeroko zarysowany społeczny przekrój miasteczka , uderza nas także wielość poruszanych wątków. Widzimy więc w powieści rodzinę wicedyrektora szkoły Walla
z chorobliwymi obsesjami, dom przewodniczącego rady usiłującego osobą swego syna uzupełnić brakujące miejsce w radzie, środowisko hinduskich lekarzy z córką Sukhvinder niespełniającą wymogów rodziców, prześladowaną w swoim środowisku czy bardzo ostro zarysowany konflikt ojciec-syn w rodzinie miejscowego drukarza Simona Prica.
Moją uwagę szczególnie zwróciło szeroko opisane środowisko nastolatków, ich szkolne życie i problemy, z wyrazistą postacią Krystal ,córką narkomanki, tracąca swoją życiową szansę poprzez śmierć Barrego i jej rozpaczliwe próby ratowania swojej patologicznej rodziny. Życie mieszkańców tej dzielnicy i walkę o utrzymanie ośrodka dla uzależnionych uważam za jeden
z najciekawszych i poruszających wątków w tej powieści. Nie razi mnie nawet wulgarny język tego środowiska, bo znakomicie go charakteryzuje.
Czytając tę książkę, widziałam oczami wyobraźni ten zapisany w trochę naturalistyczny sposób małomiasteczkowy świat. Pagford, choć szare i przygnębiające, przypomina wiele innych
z pozoru pięknych i kolorowych miasteczek.
Polecam tę powieść innym, bowiem ta lektura to dobry wybór czytelniczy.
 

 

„Trafny wybór” to najnowsza powieść najbardziej znanej na świecie brytyjskiej autorki Joanne Kathleen Rowling, która zasłynęła z serii książek „Harry Potter”, opowiadających o nastoletnim czarodzieju. Jednak w odróżnieniu od poprzednich dzieł kierowanych do młodszych czytelników, „Trafny wybór” adresowany jest do dorosłych.
Akcja książki rozgrywa się w małej miejscowości Pagford, a rozpoczyna ją śmierć Barry'ego Fairbrothera, męża i ojca, ale co najistotniejsze dla społeczności - członka Rady Gminy. Ta tragedia wzbudza we wszystkich skrajne emocje – od rozpaczy po radość, powoduje szereg przykrych skutków, które autorka szczegółowo przedstawia na kartach powieści. Wolne stanowisko w Radzie popycha mieszkańców do wielu intryg i powoduje wiele konfliktów. Jednak autorka nie koncentruje się tylko na tym problemie.
Przedstawia nam wachlarz ludzkich problemów, z jakimi nie tylko bohaterzy powieści muszą radzić sobie na co dzień. Praktycznie każda postać jest nam dokładnie przybliżona, dzięki czemu zyskuje naszą sympatię bądź niechęć. Ludzie są pokazani z różnych stron i autorka wcale ich nie potępia. Chociaż jest to opis małej społeczności, gdzie każdy każdego zna, to problemy, reakcje i motywy kierujące bohaterami są uniwersalne i bardzo ludzkie. Myślę, że każdy mógłby utożsamić siebie, bądź kogoś, kogo zna, z którymś z bohaterów. J. K. Rowling nie boi się poruszać takich tematów jak przemoc w rodzinie, narkomania, rasizm, brak akceptacji ze strony rówieśników i samookaleczenia. Nie jest to łatwa lektura, choć wciągająca. Autorka niczego nie upiększa, a w dialogach nie brakuje inwektyw i wulgaryzmów, co tylko podkreśla realistyczny charakter powieści. Opisuje wydarzenia straszne, smutne i przygnębiające, które na długi czas zostaną w pamięci czytelników, dlatego jest to książka dla ludzi, którzy chcą przeczytać coś realistycznego i smutnego, pobudzającego do refleksji.
 

Zaproszenie

Zapraszamy Panią do małego miasteczka o nazwie Przeworsk, miasteczka dla nas niezwykłego „ …w którym złocą się zboża…/… dumny i misternie piękny ratusz/ trzyma gwiazdę z księżycem/ nad miastem/tu gdzieś w trawie błyszczy korona Jagiełły/ dzikie wino obrasta szkołę/ z czerwonej cegły/ księżna pani otwiera pałacowe okno/ aby poczuć różę… w grabowej alei…” Zacytowaliśmy Poetę, który tak właśnie opisuje swoją małą ojczyznę, czyli nasze miasteczko w nadziei, że magia tego miejsca zauroczy również Panią. Wspólny spacer uliczkami naszego miasta będzie dla nas zaszczytem
i wyróżnieniem, a w historii ziemi przeworskiej kolejną piękną kartą.
Najserdeczniej zapraszamy na spotkanie z czytelnikami przeworskiego Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: