Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Przeworsku

J.K.Rowling: "Trafny wybór"

12-12-2012

DKK Przeworsk

Tak jak inne Dyskusyjne Kluby Książki spotkałyśmy się 12 grudnia o godzinie 18.00, aby dyskutować o zapowiadanej jako bestseller najnowszej powieści J.K. Rowling „Trafny wybór”. Nietypowa pora spotkania i szczególna scenografia z widokami tradycyjnego angielskiego miasteczka oraz świecami posłużyła podkreśleniu wyjątkowości tego zdarzenia.

Recenzje

Po przeczytaniu najnowszej powieści J.K. Rowling nasuwa mi się porównanie z zasadą stosowaną w filmach przez znakomitego reżysera A. Hitchcocka, który zwykł mówić: na początku mamy trzęsienie ziemi, a później napięcie zaczyna rosnąć. Tak też jest w „Trafnym wyborze”, akcja książki zaczyna się bowiem mocnym akcentem - Barry Fairbrother radny miejski w miasteczku Pagford umiera, pozwala sobie zejść z tego świata, nie wiedząc, jak ten fakt skomplikuje życie małego miasteczka. Jego śmierć wywołuje różne reakcje, od smutku tych, dla których był wzorem, do zadowolenia tych, którzy w zwolnionym wakacie radnego widzą pole do działania dla siebie i swoich machinacji. Zza fasady wiktoriańskich domów, budynku szkoły, rady miejskiej, czy nędznej dzielnicy miasteczka - Fields wyłaniają się dotąd pozostające w cieniu odwieczne ludzkie namiętności. Zło, nienawiść, obłuda i przemoc okazują się naturalnym elementem codzienności i o nich to właśnie pisze autorka w tej powieści.
Książka J. K. Rowling zdecydowanie nie jest skierowana do młodych odbiorców. Nagromadzenie w niej złych instynktów, zachowań, postaci bohaterów, z których każda ma coś niegodnego na sumieniu powoduje, że w książce brakuje radości i uśmiechu, choć takie pewnie było zamierzenie autorki.
W „Trafnym wyborze ” mamy szeroko zarysowany społeczny przekrój miasteczka , uderza nas także wielość poruszanych wątków. Widzimy więc w powieści rodzinę wicedyrektora szkoły Walla
z chorobliwymi obsesjami, dom przewodniczącego rady usiłującego osobą swego syna uzupełnić brakujące miejsce w radzie, środowisko hinduskich lekarzy z córką Sukhvinder niespełniającą wymogów rodziców, prześladowaną w swoim środowisku czy bardzo ostro zarysowany konflikt ojciec-syn w rodzinie miejscowego drukarza Simona Prica.
Moją uwagę szczególnie zwróciło szeroko opisane środowisko nastolatków, ich szkolne życie i problemy, z wyrazistą postacią Krystal ,córką narkomanki, tracąca swoją życiową szansę poprzez śmierć Barrego i jej rozpaczliwe próby ratowania swojej patologicznej rodziny. Życie mieszkańców tej dzielnicy i walkę o utrzymanie ośrodka dla uzależnionych uważam za jeden
z najciekawszych i poruszających wątków w tej powieści. Nie razi mnie nawet wulgarny język tego środowiska, bo znakomicie go charakteryzuje.
Czytając tę książkę, widziałam oczami wyobraźni ten zapisany w trochę naturalistyczny sposób małomiasteczkowy świat. Pagford, choć szare i przygnębiające, przypomina wiele innych
z pozoru pięknych i kolorowych miasteczek.
Polecam tę powieść innym, bowiem ta lektura to dobry wybór czytelniczy.
 

 

„Trafny wybór” to najnowsza powieść najbardziej znanej na świecie brytyjskiej autorki Joanne Kathleen Rowling, która zasłynęła z serii książek „Harry Potter”, opowiadających o nastoletnim czarodzieju. Jednak w odróżnieniu od poprzednich dzieł kierowanych do młodszych czytelników, „Trafny wybór” adresowany jest do dorosłych.
Akcja książki rozgrywa się w małej miejscowości Pagford, a rozpoczyna ją śmierć Barry'ego Fairbrothera, męża i ojca, ale co najistotniejsze dla społeczności - członka Rady Gminy. Ta tragedia wzbudza we wszystkich skrajne emocje – od rozpaczy po radość, powoduje szereg przykrych skutków, które autorka szczegółowo przedstawia na kartach powieści. Wolne stanowisko w Radzie popycha mieszkańców do wielu intryg i powoduje wiele konfliktów. Jednak autorka nie koncentruje się tylko na tym problemie.
Przedstawia nam wachlarz ludzkich problemów, z jakimi nie tylko bohaterzy powieści muszą radzić sobie na co dzień. Praktycznie każda postać jest nam dokładnie przybliżona, dzięki czemu zyskuje naszą sympatię bądź niechęć. Ludzie są pokazani z różnych stron i autorka wcale ich nie potępia. Chociaż jest to opis małej społeczności, gdzie każdy każdego zna, to problemy, reakcje i motywy kierujące bohaterami są uniwersalne i bardzo ludzkie. Myślę, że każdy mógłby utożsamić siebie, bądź kogoś, kogo zna, z którymś z bohaterów. J. K. Rowling nie boi się poruszać takich tematów jak przemoc w rodzinie, narkomania, rasizm, brak akceptacji ze strony rówieśników i samookaleczenia. Nie jest to łatwa lektura, choć wciągająca. Autorka niczego nie upiększa, a w dialogach nie brakuje inwektyw i wulgaryzmów, co tylko podkreśla realistyczny charakter powieści. Opisuje wydarzenia straszne, smutne i przygnębiające, które na długi czas zostaną w pamięci czytelników, dlatego jest to książka dla ludzi, którzy chcą przeczytać coś realistycznego i smutnego, pobudzającego do refleksji.
 

Zaproszenie

Zapraszamy Panią do małego miasteczka o nazwie Przeworsk, miasteczka dla nas niezwykłego „ …w którym złocą się zboża…/… dumny i misternie piękny ratusz/ trzyma gwiazdę z księżycem/ nad miastem/tu gdzieś w trawie błyszczy korona Jagiełły/ dzikie wino obrasta szkołę/ z czerwonej cegły/ księżna pani otwiera pałacowe okno/ aby poczuć różę… w grabowej alei…” Zacytowaliśmy Poetę, który tak właśnie opisuje swoją małą ojczyznę, czyli nasze miasteczko w nadziei, że magia tego miejsca zauroczy również Panią. Wspólny spacer uliczkami naszego miasta będzie dla nas zaszczytem
i wyróżnieniem, a w historii ziemi przeworskiej kolejną piękną kartą.
Najserdeczniej zapraszamy na spotkanie z czytelnikami przeworskiego Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: