Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Przeworsku

Teresa Oleś-Owczarkowa: "Rauska"

02-12-2012

"Rauska" to tytuł książki omawianej przez nasz DKK 27 listopada. Jest to powieść oparta na autentycznych przeżyciach matki autorki  Teresy Oleś-Owczarkowej. Rauska to miejscowość w Sudetach dokąd trafia cała rodzina wywieziona  na roboty podczas drugiej wojny światowej. Dla dorosłych jest to straszna tragedia, natomiast jedenastoletnia bohaterka traktuje to jako okazję do poznania świata. Opisuje ten czas po swojemu, bardzo naiwnie  i szczerze, nie jest zarażona nienawiścią do okupantów, wręcz podziwia ich życie, nowoczesne gospodarstwo, a nawet zaprzyjaźnia się z Niemką, właścicielką gospodarstwa taktując ją czasami jak matkę. Pracuje tam z przyjemnością, bardzo solidnie, ucząc się ciągle nowych rzeczy. Co nasze klubowiczki sądzą o tej książce? Otóż porusza ona unikatowy temat w naszej literaturze o robotach przymusowych, ukazuje inne oblicze wojny. Bohaterka nie ocenia rzeczywistości, od początku do końca powieści zachowuje się jak dziecko, nie dojrzewa. Trochę nas ta jej naiwność i niedojrzałość drażni. Natomiast podobało się nam spojrzenie na Niemców, nie jako oprawców a jako zwykłych pracujących ludzi, z codziennymi troskami, dramatami rodzinnymi. Niemców, którzy też byli ofiarami tej wojny. Polecamy ją do przeczytania innym.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: