Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Przeworsku

Abe Kobo: "Kobieta z wydm"

11-03-2012

Książka Abe Kobo, jednego z najbardziej znanych pisarzy japońskich była tym razem tematem naszego lutowego spotkania. "Kobieta z wydm" to powieść trudna w odbiorze dla młodych czytelników. Jest to historia młodego nauczyciela, który znudzony rutyną życia i pracy wyjeżdża nad morze w poszukiwaniu nieodkrytych jeszcze gatunków owadów. Tam trafia do wioski, której mieszkańcy żyją z wydobywania piasku. Zostaje uwięziony w domu znajdującym się w głębokiej jamie w piasku razem z kobietą mieszkającą tam od kilku lat. Czuje się tam obco, buntuje się, nie może pogodzić się z realiami życia. Zmuszany jest do odgarniania piasku. Ten piasek jak stwierdziły klubowiczki wysypuje się niemal z każdej  strony powieści. Piasek to metafora naszego życia, to metafora zmienności, więzienia, bierności i  zniewolenia. W tej powieści odczytuje się go w różnych kontekstach. Lekturę tę odebrałyśmy jako trochę męczącą, o nieco surrealistycznej akcji. Choć niektórym podobała się ta powieść o prostej przecież fabule, za to z rozbudowanym monologiem wewnętrznym bohatera. Może zaskoczyć także zakończenie powieści, kiedy nadarza się okazja do ucieczki, bohater rezygnuje. Bez wątpienia jest to utwór do przeżycia, przemyślenia i zadawania pytań.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: