Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

DKK w Przemyślu

Spotkanie z Anną Nasiłowską

27-06-2012

12 czerwca 2012 r. w przemyskiej książnicy odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Gościem klubu była Anna Nasiłowska, pisarka, krytyk literacki, profesor literatury, autorka wielu prac historycznoliterackich, tekstów krytycznoliterackich, podręczników oraz dwóch biografii: „Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir” oraz „Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czyli Lilka Kossak. Biografia poetki". Wydane książki prozatorskie autorki dotyczą doświadczenia macierzyństwa „Traktat o narodzinach", "Księga początku", tworzenia się językowego obrazu świata "Czteroletnia filozofka", zauroczenia erotycznego "Historie miłosne". Ostatnia publikacja to powieść "Konik, szabelka"
Dyskusja spotkania koncentrowała się wokół dwóch książek, lektur dyskusyjnego klubu: biografii Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz powieści „Konik szabelka”. Od autorki dowiedzieliśmy się, że praca nad biografią jest ogromnym polem, na którym spotykają się: zasady warsztatu historyka (krytyka źródeł), metody filologii (czytanie tekstów), elementy dziennikarstwa i wreszcie elementy zdecydowanie literackie, które sprawiają, że ostateczny efekt przypomina powieść, tyle że złożoną z elementów nie fikcjonalnych. Wyzwaniem dla biografa jest również nie uleganie ugruntowanemu wcześniej wizerunkowi postaci, w przypadku Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej, książkom wspomnieniowym Magdaleny Samozwaniec. Ważne są również zewnętrzne impulsy docierające do autora, czy nawet presja, gdyż są one znakiem oczekiwania na książkę.
O swojej ostatniej powieści „Konik szabelka”, o rodzinie i dziadku – ułanie walczącym w wojnie polsko-bolszewickiej Anna Nasiłowska opowiadała z sentymentem, stwierdziła, że wymagała ona długiego przygotowania i dojrzałości do opowiedzenia zasłyszanych historii, które przez wiele lat były rodzinnym tematem tabu. Pisana była zresztą w tajemnicy przed członkami rodziny. Powieść, w której dzieje rodu przeplatają się z dramatyczną historią Polski to próba zmierzenia się z dziedzictwem historycznym i opowiedzenia na nowo wojny polsko-bolszewickiej. Powieść, w tym roku, została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia.
Na zakończenie spotkania pisarka zdradziła, że kolejną książką, nad którą obecnie pracuje jest biografia.

Katarzyna Bednarz-Soja

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: