Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

DKK w Przemyślu

Andrzej Stasiuk: "Taksim'

12-01-2012

Powieść Andrzeja Stasiuka  "Taksim" to opowieść o ludziach z małych przygranicznych miasteczek, którym trudno odnaleźć się w „nowej” rzeczywistości. W życiorysach bohaterów są sprawy, o których się nie mówi. Jest w tych ludziach również coś pięknego i prawdziwego, taka autentyczna ludzka solidarność. Przyjacielowi, koledze nie odmawia się pomocy, a znajomy kolegi to nie jest obcy. Ci ludzie mają swój kodeks postępowania.
Bohaterowie uciekli od przeszłości, a tutaj „ na końcu świata” budują swoją nową tożsamość. Mają w genach dużo udręczenia, ale także potrzebę ruchu, walki. Mówią o sobie: Jesteśmy wędrownymi biznesmenami branży odzieżowo – dziewiarskiej i nasz los podobny jest do losu marynarzy, czyli samotność, samotność, samotność…
Nie oczekują od życia za wiele, dlatego rzadziej czują się rozczarowani. Zarobić tyle by zjeść, mieć gdzie spać, czasem zabawić się, ale też odłożyć parę groszy na gorsze czasy. Lubią knajpy, w których klienci niczego nie udają. Muszą być twardzi, ale gdzieś w głębi duszy mają ukrytą ludzką wrażliwość, szacunek (Paweł i gospodyni domu, który wynajmuje), zdolni są kochać (Władek i Eva).
W powieści Stasiuk opisuje świat dla wielu z nas obcy i odległy, ale prawdziwy. Być może spotkaliśmy się z naszymi bohaterami na bazarach i placach targowych… Losy bohaterów są straszne i śmieszne, opisy miejscowości, przejść granicznych i rozmów podczas podróży to „samo życie”.
Lidia Kiełczyńska
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: