Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Osieku Jasielskim

Anna Onichimowska: "Koniec gry!"

19-12-2012

17grudnia 2012 roku popołudnie w osieckiej bibliotece upłynęło na kolejnym spotkaniu młodych czytelników w ramach DKK. Tym razem dyskutowaliśmy o książce Anny Onichimowskiej pt. „ Koniec gry”

Trzeba przyznać,że powieść wzbudziła sporo emocji wśród młodzieży, ale były to głównie uczucia zrozumienia i empatii dla głównego bohatera- Alka.Siedemnastoletni chłopiec chce żyć jak inni,być zrozumianym, mieć dziewczynę, przyjaciół, rodzinę. Już pierwsze strony książki odkrywają przed czytelnikiem , że : „Życie nie daje nam tego, co chcemy, tylko to, co ma dla nas”.-jak trafnie określił W.S. Reymont. Alek przyjeżdża na pogrzeb brata bliźniaka po ośmiu latach od przymusowej wyprowadzki z domu i wciąż napotyka mur nie do przebicia.
 
Dlaczego?
 
Wbrew sobie, własnym planom i marzeniom, odkrywa, że jest gejem.
Przyznanie się do innej orientacji seksualnej wymaga odwagi nawet w rozwiniętym kraju położonym w centrum Europy, w XXI wieku.
Wszyscy zgodziliśmy się z tym, że żyjemy jednak w świecie pełnym stereotypów, gdzie bardzo trudno jest być kimś innym niż ogół.
Dla Aleksandra zabrakło miejsca w rodzinie, szkole, wśród znajomych. Nawet moc wigilijnego stołu nie zdołała stopić lodu w sercach najbliższych. Historia książkowego bohatera kończy się pomyślnie,ale zdajemy sobie sprawę z tego, że podobnych sytuacji jest więcej, niestety, nie zawsze zakończonych szczęśliwie.
Obiecaliśmy sobie, że będziemy siebie i innych uczyć tolerancji i mamy nadzieję, że Polska stanie się krajem bez uprzedzeń do „innych”. Nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą doskonałą okazją do sprawdzenia, czy potrafimy i umiemy zdać egzamin z Człowieczeństwa.
 
PS Miło nam zakomunikować, że otrzymaliśmy od pani Ewy Barańskiej-pisarki, z którą przed dwoma laty było spotkanie autorskie, życzenia świąteczne i Noworoczne oraz wiele ciepłych słów wspomnień i nadziei na dalszą korespondencję. Czujemy się zaszczycenie i informujemy, że Pani   Ewa ma szczególne miejsce w sercach klubowiczów z Osieka Jasielskiego.
                 
                                                                                      Zofia Ciomcia
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: