Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Osieku Jasielskim

Anna Onichimowska: "Koniec gry!"

19-12-2012

17grudnia 2012 roku popołudnie w osieckiej bibliotece upłynęło na kolejnym spotkaniu młodych czytelników w ramach DKK. Tym razem dyskutowaliśmy o książce Anny Onichimowskiej pt. „ Koniec gry”

Trzeba przyznać,że powieść wzbudziła sporo emocji wśród młodzieży, ale były to głównie uczucia zrozumienia i empatii dla głównego bohatera- Alka.Siedemnastoletni chłopiec chce żyć jak inni,być zrozumianym, mieć dziewczynę, przyjaciół, rodzinę. Już pierwsze strony książki odkrywają przed czytelnikiem , że : „Życie nie daje nam tego, co chcemy, tylko to, co ma dla nas”.-jak trafnie określił W.S. Reymont. Alek przyjeżdża na pogrzeb brata bliźniaka po ośmiu latach od przymusowej wyprowadzki z domu i wciąż napotyka mur nie do przebicia.
 
Dlaczego?
 
Wbrew sobie, własnym planom i marzeniom, odkrywa, że jest gejem.
Przyznanie się do innej orientacji seksualnej wymaga odwagi nawet w rozwiniętym kraju położonym w centrum Europy, w XXI wieku.
Wszyscy zgodziliśmy się z tym, że żyjemy jednak w świecie pełnym stereotypów, gdzie bardzo trudno jest być kimś innym niż ogół.
Dla Aleksandra zabrakło miejsca w rodzinie, szkole, wśród znajomych. Nawet moc wigilijnego stołu nie zdołała stopić lodu w sercach najbliższych. Historia książkowego bohatera kończy się pomyślnie,ale zdajemy sobie sprawę z tego, że podobnych sytuacji jest więcej, niestety, nie zawsze zakończonych szczęśliwie.
Obiecaliśmy sobie, że będziemy siebie i innych uczyć tolerancji i mamy nadzieję, że Polska stanie się krajem bez uprzedzeń do „innych”. Nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą doskonałą okazją do sprawdzenia, czy potrafimy i umiemy zdać egzamin z Człowieczeństwa.
 
PS Miło nam zakomunikować, że otrzymaliśmy od pani Ewy Barańskiej-pisarki, z którą przed dwoma laty było spotkanie autorskie, życzenia świąteczne i Noworoczne oraz wiele ciepłych słów wspomnień i nadziei na dalszą korespondencję. Czujemy się zaszczycenie i informujemy, że Pani   Ewa ma szczególne miejsce w sercach klubowiczów z Osieka Jasielskiego.
                 
                                                                                      Zofia Ciomcia
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: