Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Osieku Jasielskim

Małgorzata Gutowska-Adamczyk: "Cukiernia Pod Amorem"

25-11-2012

 

Każdy musi szukać szczęścia w sobie, inni ludzie, choćby nie wiem, jak się starali, nie są  w stanie nam go dać.”

 

                                                                                              M. Gutowska-Adamczyk

    19 listopada 2012 roku młodzież gimnazjalna spotkała się , aby w miłej bibliotecznej atmosferze porozmawiać o zawiłych losach rodzin:  Zajezierskich, Cieślaków i Hryciów.

    Książka pt. „Cukiernia pod Amorem potrafi zauroczyć, zaciekawić, wzruszyć i trzymać w napięciu czytelnika.  Rodzinne historie splatają się wokół tajemniczego pierścienia, który przekazywany był  u Gutowskich kolejnym męskim potomkom rodu. Życie niesie jednak niespodzianki, dlatego pierścień trafia do rodziny Zajezierskich,  a jego zagadkę chce rozwiązać Iga Hryć – córka właściciela cukierni „Pod Amorem”.

    Narracja powieści prowadzona jest w ten sposób, że czytelnicy cofają się w przeszłość aż do czasów powstania styczniowego. Ciekawie ukazane są też losy bohaterów w czasie II wojny światowej. Zastosowana retrospekcja kunsztownie łączy się z problemami czasów współczesnych sagi rodzinnej. Wzloty, upadki, wesela, choroby, powroty i rozstania… to wszystko składa się na budowanie losu każdego bohatera osobno i razem z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, bywa, że z wrogami też. Codzienne losy ludzkie nie zawsze są słodkie jak ciasto sprzedawane od pokoleń w znanej gutowskiej cukierni. W powieści bohaterami o szczególnie mocnych osobowościach są kobiety, które zdają sobie sprawę z tego, że: „ Swojego szczęścia nie możesz uzależniać od innych, ani tym bardziej od  losu, musisz je budować sama.”  Czy zawsze udaje im się zbudować szczęście? Warto zapytać chociażby babci Celiny.

    Członkowie DKK z Osieka Jasielskiego uznali powieść za długą, troszkę pogmatwaną, ale niezwykle interesującą. Zwłaszcza, że zagadka średniowiecznego pierścienia wciąż pozostaje bez rozwiązania…  A któż nas nie ulega urokowi tajemnicy?

                                                                                                             Zofia Ciomcia

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: