Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Osieku Jasielskim

Carlos Ruiz Zafon : Marina"

22-09-2012

Po wakacyjnej przerwie -17 września 2012 roku-spotkaliśmy się w przemiłej atmosferze Gminnej Biblioteki Publicznej w Osieku Jasielskim, aby wznowić dyskusje o książkach.

    Tym razem sięgnęliśmy po dość mroczne dzieło hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafona pt. „Marina”.  Sporo tam  grozy, niesamowitych zdarzeń, ale: „Dopóki nie zrozumiesz śmierci, nie zrozumiesz życia” – napisał Zafon, więc postanowiliśmy tropić wraz z bohaterami powieści sens życia i śmierci. Oskar- piętnastoletni chłopiec mieszka  w szkolnym internacie i pewnego dnia poznaje Marinę – tajemniczą dziewczynę, która wraz z ojcem i kotem Kafką  zamieszkuje zrujnowane zamczysko. Wspólne spacery zaprowadzają młodych ludzi na cmentarz, gdzie spotykają tajemniczą damę w czerni. Dziwny splot okoliczności doprowadza Oskara i Marinę  do kolejnych zagadek – czarny motyl, upiorne marionetki, wielka miłość, okrutna zemsta… Jak je rozwiązać? Czy warto?  Wielu zrezygnowało, ale młodość, odwaga i zapał nie pozwalają im zatrzymać się w połowie drogi do odkrycia tajemnicy sprzed kilkudziesięciu lat. Pewnie dlatego, że: ”Młodość to kapryśna kochanka. Zaczynamy ją rozumieć i doceniać dopiero wtedy, gdy odchodzi z innym, by nigdy nie wrócić.”  Marina też odeszła, zmarła młodo, ale szczęśliwa, że poznała takiego przyjaciela jak Oskar. Niezwykle plastycznie i szczegółowo opisana jest Barcelona. Czasami mieliśmy wrażenie, jakbyśmy spacerowali jej ulicami  razem z bohaterami książki.

   Gimnazjaliści stwierdzili, że książka jest szczególna, ciekawa, niezwykła, bo umiejętnie łączy zarówno dramat, romans, kryminał i horror. Właściwie na każdej stronie stworzony został taki klimat grozy, który sprawia, że czuli się, jakby za chwilę coś miało się stać. I jak tu przerwać czytanie w takim momencie? Niemożliwe! Dlatego książkę czyta się „jednym tchem”. Polecamy i zachęcamy!

                                                                                                  Zofia Ciomcia

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: