Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Osieku Jasielskim

Carlos Ruiz Zafon : Marina"

22-09-2012

Po wakacyjnej przerwie -17 września 2012 roku-spotkaliśmy się w przemiłej atmosferze Gminnej Biblioteki Publicznej w Osieku Jasielskim, aby wznowić dyskusje o książkach.

    Tym razem sięgnęliśmy po dość mroczne dzieło hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafona pt. „Marina”.  Sporo tam  grozy, niesamowitych zdarzeń, ale: „Dopóki nie zrozumiesz śmierci, nie zrozumiesz życia” – napisał Zafon, więc postanowiliśmy tropić wraz z bohaterami powieści sens życia i śmierci. Oskar- piętnastoletni chłopiec mieszka  w szkolnym internacie i pewnego dnia poznaje Marinę – tajemniczą dziewczynę, która wraz z ojcem i kotem Kafką  zamieszkuje zrujnowane zamczysko. Wspólne spacery zaprowadzają młodych ludzi na cmentarz, gdzie spotykają tajemniczą damę w czerni. Dziwny splot okoliczności doprowadza Oskara i Marinę  do kolejnych zagadek – czarny motyl, upiorne marionetki, wielka miłość, okrutna zemsta… Jak je rozwiązać? Czy warto?  Wielu zrezygnowało, ale młodość, odwaga i zapał nie pozwalają im zatrzymać się w połowie drogi do odkrycia tajemnicy sprzed kilkudziesięciu lat. Pewnie dlatego, że: ”Młodość to kapryśna kochanka. Zaczynamy ją rozumieć i doceniać dopiero wtedy, gdy odchodzi z innym, by nigdy nie wrócić.”  Marina też odeszła, zmarła młodo, ale szczęśliwa, że poznała takiego przyjaciela jak Oskar. Niezwykle plastycznie i szczegółowo opisana jest Barcelona. Czasami mieliśmy wrażenie, jakbyśmy spacerowali jej ulicami  razem z bohaterami książki.

   Gimnazjaliści stwierdzili, że książka jest szczególna, ciekawa, niezwykła, bo umiejętnie łączy zarówno dramat, romans, kryminał i horror. Właściwie na każdej stronie stworzony został taki klimat grozy, który sprawia, że czuli się, jakby za chwilę coś miało się stać. I jak tu przerwać czytanie w takim momencie? Niemożliwe! Dlatego książkę czyta się „jednym tchem”. Polecamy i zachęcamy!

                                                                                                  Zofia Ciomcia

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: