Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Osieku Jasielskim

Gaja Kołodziej: "Wystrzałowa licealistka"

07-06-2012

"Każdy człowiek jest jak Księżyc. Ma swoją drugą stronę, której nie pokazuje nikomu.

Mark Twain

Słowa, które krótko i trafnie charakteryzują Melanię Korzeniowską główną bohaterkę książki Gai Kołodziej pt.”Wystrzałowa licealistka”. Na temat Mel, jej rodziców, brata, przyjaciół i kolegów dyskutowaliśmy podczas kolejnego spotkania DKK w osieckiej bibliotece, które odbyło się , jak zwykle w miłej atmosferze, 5 czerwca 2012 r.

Autorka to bardzo młoda dziewczyna, ale z sukcesami literackimi na koncie. Młodzież doskonale rozumie poruszane w książce problemy, bo dotyczą ich codziennego życia – niewyrozumiali nauczyciele, mnóstwo nauki, wścibscy koledzy, zapracowani rodzice… Ale sprawa się komplikuje i nabiera sensacyjnego smaku, gdy Melania zostaje zwerbowana do agencji antyterrorystycznej IST. Praca w tej agencji to niezwykła przygoda, ćwiczenie charakteru, umysłu, poznawanie siebie. Przydają się wyćwiczone wcześniej do perfekcji „spojrzenia i uśmiechy”, np. „mały sekrecik”, „jestem boska” itp.

Trudno jest pogodzić Melanii szkołę i pracę (bardzo nietypową), a poza tym zachowanie tajemnicy oraz daleko idącą ostrożność. Dlaczego ona? Dlaczego zgodziła się na podwójną grę? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas dyskusji w bibliotece.

Młodzi czytelnicy przekonali się, że nic nie dzieje się bez przyczyny, zwrócili uwagę na rolę domu, przyjaciół w budowaniu relacji społecznych, w poznawaniu siebie i innych.

Powieść czyta się lekko i przyjemnie. Akcja rozwija się szybko, a świetne dialogi dodają uroku i stwarzają wrażenie „swojskości”.

Niektórzy przeczytali też kontynuację powieści, czyli „Wystrzałową maturzystkę”. Podzielili się wrażeniami, a dyskusja nabrała nowych, świeżych barw.

Zofia Ciomcia

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: