Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

Rok Lema 2021

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Nisku

Andrew Tarnowski: "Rdzawe szable, blade kości"

21-02-2012

 

Kolejne spotkanie DKK dla Dorosłych w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się 21 lutego 2012 r.Tym razem klubowicze siegnęli po kolejną książkę Andrew Tarnowskiego pt ”Rdzawe szable, blade kości”.Jest to opowieść o Mazurach a dokładnie o Drwęcku,gdzie osiedlił się autor.Klubowicze znali autora z omawianej już wcześniej książki pt.”Ostatni mazur”. Andrew Tarnowski,brytyjski reporter kupuje dom w Drwęcku,remontuje go i przeznacza na letnisko.W książce opisuje prywatne wspomnienia z zakupu,remontu domu,opisuje relacje z mieszkańcami Drwęcka,relacje sąsiedzkie,styl życia mieszkańców przed przystąpieniem do UE i po.Pisze również o historii tej ziemi.Klubowicze zauważyli ,że poprzez treść ,autor podzielił książkę jakby na dwie części tematyczne.W jednej opisuje współczesne życie na Mazurach,w drugiej sięga do historii sprzed kilkudziesięciu lat ,opisując II wojnę światową,wyzwolenie tych terenów przez Armię Czerwoną,bitwę pod Dannenbergiem,bitwy krzyżackie.

Tarnowski opisuje w tej książce fakty,podobnie jak opisał historię swojej rodziny w poprzednie książce,za co został skrytykowany.Obraz mazurskiej wsi jest trochę stereotypowy,ale  autor tak ją widzi i tak opisuje.

                                                                                       Zofia Kopeć

Recenzja p.Franciszka Kotuły

 

Rok 1988,czas głębokich przemian politycznych w Polsce spowodował przyjazd A.Tarnowskiego do Polski.Korespondent Agencji Reutera przyjechał relacjonować wydarzenia z Polski.Kupuje dom na Mazurach i stara się zrozumieć mieszkających tam ludzi.Jako potomek arystokratycznej polskiej rodziny ,odnajduje tu swój raj.Uważam,że wszystko opisuje banalnie i bez polotu.Zachwyty nad urodą przyrody i prostym życiem mieszkańców Mazur trącą kokieterią.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: