Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Mielcu

Wokół twórczości Szekspira

05-09-2012

Kolejne spotkanie DKK odbyło się 31.08.2012 (jak zwykle w ostatni piątek miesiąca). Członkowie klubu skorzystali z zaproszenia Klubowiczów - Bożeny i Grzegorza i dyskusja o twórczości Szekspira odbyła się w pięknym ogrodzie. Każdy z uczestników zaprezentował recenzję utworu, który przygotował do dyskusji.
William Szekspir tworzył w Anglii w drugiej połowie XVI w. jego sztuki grane są do dziś i uważa się je za klasykę teatru. Jest kojarzony przede wszystkim z dramatami takimi jak "Hamlet", "Makbet", "Romeo i Julia", pisał on również komedie. Najbardziej znane to ”Komedia Omyłek”, ”Sen nocy letniej”, ”Wesołe kumoszki z Windsoru”. W sumie w jego dorobku znajduje się ponad 30 sztuk teatralnych. Dyskusja klubowiczów skupiła się na znakomitej komedii, "Poskromienie złośnicy”.
Akcja utworu rozgrywa się głównie w domu Baptysty Minoli. Ma on dwie córki - Katarzynę oraz młodszą Biankę. Obie dziewczyny są ładne, wykształcone, różnią się tylko jednym. Bianka jest spokojna i miła, z kolei Kasia słynie z wrednego charakteru i kąśliwych uwag na każdym kroku. Do Baptysty przychodzi dwóch kandydatów na męża Bianki, z prośbą o jej rękę. Zalotnicy mają jednak pewien problem - mianowicie Baptysta nie chce wydać młodszej córki dopóty, dopóki nie znajdzie się chętny do rękę Katarzyny. A z tym jest duży problem. Rywale postanawiają zawrzeć między sobą układ na czas znalezienia męża dla Katarzyny. W międzyczasie oddzielnie kombinują, jakby tu zbliżyć się do Bianki i zdobyć jej miłość.
Ta składająca się z pięciu aktów komedia jest napisana lekkim językiem. Nie trzeba się długo zastanawiać nad sensem słów. W swoich utworach Szekspir porusza i ukazuje sprawy ludzkie, będące aktualnymi zawsze, bez względu na epokę, historię i obyczaje. Motywami postępowania bohaterów są wielkie namiętności: miłość, nienawiść, zazdrość, chciwość, żądza władzy, żądza posiadania. Pojawiają się tematy zła i dobra, walki o władzę, czemu często towarzyszą strach, chore namiętności, nawet morderstwa. Są to pojęcia ponadczasowe, które obecne są na każdym etapie rozwoju cywilizacji. Szekspir potrafił zaprezentować i poddać analizie jednostkę ludzką w taki sposób, że jego bohaterowie wciąż fascynują i zastanawiają odbiorcę. Przedstawia historie bardzo żywe i konkretne: wkracza w sfery rodzinne, odsłania kulisy nieustannych potyczek małżonków, będących wiecznie żywym i lubianym tematem (Poskromienie złośnicy), wielką, czystą jednocześnie tragiczną miłość pokonaną przez realia świata i ludzi (Romeo i Julia), zło i zbrodnię, która prowadzi do zagłady i niszczy człowieka (Makbet), miłość i zazdrość, która kończy się tragedią (Otello), ogrom problemów ludzkich wynikających często z przepaści między myślą, mówieniem a działaniem (Hamlet).
Dyskusja odbyła się w cudownej atmosferze przy blasku świec. Towarzyszyło jej pieczenie kiełbasek i degustacja specjalności pani domu - proziaków podawanych z masłem czosnkowym.
W spotkaniu uczestniczyło 14 osób. Mamy nową Klubowiczkę.

Gosia K.-G.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: