Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Mielcu

Vincent V. Severski: "Nielegalni"

14-06-2012

Jak zwykle w ostatni piątek miesiąca spotkali się Klubowicze w mieleckim DKK. Na majowym spotkaniu omawialiśmy „Nielegalnych” Vincenta V. Severskiego.
Nielegałowie to super tajni agenci wywiadu, posługujący sie za granicą przybraną tożsamością, posiadający w pełni poukładane życie, pracę, rodzinę a którzy tak naprawdę są kimś zupełnie innym. W odróżnieniu od oficerów legalnych nie obejmuje ich immunitet dyplomatyczny.
Bohaterami omawianej książki są agenci wywiadu polskiego, rosyjskiego, białoruskiego i szwedzkiego. W ciekawy sposób pokazana jest ich praca, wyniszczająca psychikę człowieka okłamującego innych oraz samego siebie. Akcja powieści rozgrywa się współcześnie w Polsce, Szwecji, Rosji oraz na Białorusi, ale też wielokrotnie cofamy sie w czasie do początków II wojny światowej. Autor opisuje środowiska wywiadowcze tych krajów w taki sposób, że od początku opowieść wciąga i trzyma w napięciu do końca. Ta szpiegowska książka jest głównie o grze wywiadów polskiego z rosyjskim. Ich najlepsi agenci ruszają do wyścigu o zakopane w twierdzy Brześć na granicy polsko-białoruskiej archiwalne, tajne dokumenty NKWD, związane z Katyniem i innymi danymi - szpiegów radzieckich działających w Polsce.
Bardzo ciekawy jest także wątek szwedzki , gdzie żyje tytułowy "nielegał", czyli supertajny szpieg rosyjski. Szkolony w czasie wojny przez wywiad radziecki i umieszczony w Skandynawii tuz po II wojnie światowej, działający do chwili obecnej.
Autor odsłania warsztat pracy służb szpiegowskich w różnych krajach. Jest oficerem, byłym pracownikiem polskiego wywiadu, pracującym przez wiele lat poza granicami naszego kraju pod przybraną tożsamością. Pisze pod pseudonimem, dlatego wnioski nasuwają się same, co było mocno podkreślane przez klubowiczów w bardzo burzliwej dyskusji. Nigdy nie wiemy kogo spotkamy, z kim rozmawiamy i kto jest naszym sąsiadem, czy nawet mężem !


Na czerwcowym spotkaniu omawiana będzie nowa powieść Mariana Pilota "Pióropusz"


Emilia
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: