Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Mielcu

Khadel Hosseini: "Tysiąc wspaniałych słońc"

05-11-2012

W imieniu członków DKK Mielec oraz rzecz jasna własnym , zachęcam wszystkich czytelników do przeczytania książki "Tysiąc wspaniałych słońc" Khaleda Hosseiniego, w przekładzie Anny Jęczmyk. Autor książki "Chłopiec z latawcem" przenosi nas w realia Afganistanu, widzianego poprzez pryzmat przeżyć dwóch kobiet, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, aż do kwietnia 2005 roku.
Niezwykle interesująca fabuła, opowiedziana w lekki sposób, w bardzo dobrym przekładzie, mówi o trudnym losie kobiet w Afganistanie targanym wojną domową, okupacją sowiecką czy bezwzględnymi rządami Talibów. W okresie przewrotów nasilały się konflikty między grupami etnicznymi Pasztunów, Tadżyków, Hazarów i Uzbeków. Niezależnie od tego jednak, kto rządził, życie kobiet należało do mężczyzny, czy to ojca, czy męża i uregulowane było twardymi prawami Koranu. Dwie kobiety, Mariam i Lajla w wyniku tragicznego splotu okoliczności, zostają w bardzo młodym wieku żonami kilkadziesiąt lat starszego, ortodoksyjnego muzułmanina Raszida. Wychowane w odmiennych warunkach, są bezbronne wobec uwarunkowań religijnych i społecznych. Wyrzekają się własnych marzeń i przekonań, aby przetrwać. Zamknięte w domu, upokarzane i bite, pomimo wzajemnej początkowej niechęci, a nawet wrogości ze strony Mariam do Lajli, odnajdują sens życia w miłości do dzieci Lajli : Azizy i Zalmaja. Trudny, a nawet okrutny los sprawił, że między kobietami wytworzyła się silna więź i zrodził się plan wspólnej ucieczki do Peszawaru , obozu dla uchodźców w Pakistanie. Dramatyczne dzieje tej ucieczki wpisują się w klimat charakterystyczny dla czasów rządów sprawowanych przez Talibów. Konsekwencją jest brutalność Raszida, jego śmierć z rąk zdesperowanej żony, a wreszcie poświęcenie życia przez Mariam dla ratowania Lajli i jej dzieci.
Jest to wspaniała książka, którą warto przeczytać, niezależnie od tego, czy ktoś interesuje się problemami Afganistanu i religią muzułmańską, ponieważ porusza sprawy najważniejsze, sprawy człowieczeństwa, trudnych wyborów, miłości i nienawiści, poświęcenia i wartości życia. Napisana przystępnym i atrakcyjnym językiem, pozwalającym odczuć głębie przeżyć głównych bohaterek opowieści.
Włodek K.


P.S.
W spotkaniu wzięło udział 16 osób. Kolejne – 30 listopada i rozmawiamy o książce Marleny de Blasi „Tamtego lata na Sycylii”.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: