Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Lubeni

"Córka Rembrandta"

11-10-2012

Wrześniowe spotkanie DKK to dyskusja nad życiem i twórczością Rembrandta. 
Tym razem temat zupełnie inny i jakże interesujący. Książka  pt. „Córka Rembrandta” – była lekturą nad którą skupiałyśmy swoją uwagę.  Na początek zapoznałyśmy się z biografiąi twórczością malarza, obejrzałyśmy też obrazy Rembrandta -  wymienione przez autorkę powieści na końcowych stronach książki. Krystyna – klubowiczka przyniosła  piękny album malarstwa, który wszystkie Panie z zainteresowaniem oglądały - podziwiając obrazy i technikę światłocienia, którą posługiwał się artysta.

Bohaterką książki jest czternastoletnia Cornelia  - córka Rembrandta dzięki której poznajemy losy jednego z najsławniejszych holenderskich malarzy. Dowiadujemy się jak powstawały jego obrazy.  Czytając  powieść  uwagę naszą zwracały obrazowe opisy  XVII- wiecznego Amsterdamu, życie mieszkańców bogatych i biednych toczące się w labiryncie placów,kanałów, mostów. Zastanawiałyśmy się  nad losami  Cornelii, nad jej złożoną sytuacją wynikającą z racji urodzenia. Wszystkie byłyśmy zgodne co do tego, że książka świetnie oddaje charakter epoki, w której została osadzona, a fikcja literacka została płynnie wkomponowana w  historię. Książka zachęca czytającego do przestudiowania obrazów Rembrandta i głębszego zapoznania się z biografią mistrza.
Ze swojej strony polecamy do przeczytania tą wzruszającą opowieśćo nieślubnej córce jednego
 z najsławniejszych holenderskich malarzy, która po śmierci matki  oraz ślubie brata sama musi  sprawować opiekę nad coraz bardziej szalonym artystą.

 

 

Oprac.  Wiesława Piekarz

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: