Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Leżajsku

Magdalena Ziemniak: "Pokój Marty"

18-07-2012

 

18 lipca 2012 roku na kolejnym spotkaniu DKK w Leżajsku   klubowicze dyskutowali na temat powieści Magdaleny Zimniak „ Pokój Marty”
 
            Głównymi bohaterami "Pokoju Marty" są Karol i Marta Kępińscy, przeprowadzający się do wymarzonego domu za miastem. Karol jest znanym pisarzem, zaś jego siedemnastoletnia córka, Marta, to uczennica liceum i początkująca poetka. Bohaterowie próbują poukładać na nowo życie po tragedii. W wypadku samochodowym ginie Joanna, żona Karola i matka Marty. Niestety, mimo upływu czasu, nieszczęśliwe zdarzenie tkwi niczym zadra w sercu obojga. Karol walczy z problemami alkoholowymi, winiąc zmarłą małżonkę za swoją bezradność i brak inwencji twórczej, zaś Martę momentami dopadają trudne do określenia niepokoje, przeradzające się w ucieczkę od rzeczywistości. Nowy dom kryje również tragedię. Pamięta czasy II Wojny Światowej. Marta już pierwszej nocy doświadcza snu na jawie, w którym widzi poprzednią właścicielkę tego pokoju, jej imienniczkę, która w czasie wojny została tu brutalnie zgwałcona przez Niemców. Dziewczynka prosi ją o pomoc a jednocześnie przestrzega przed powtórką z przeszłości. Marta rozpoczyna naukę w nowej szkole, poznaje nowych znajomych i zakochuje się ze wzajemnością. Nie, nie w koledze z klasy, ale w człowieku od siebie starszym, poważanym i… posiadającym własne tajemnice.
Wypowiedzi:
-   "Pokój Marty" ukazuje toksyczny związek nauczyciela z uczennicą. Eryk, charyzmatyczny nauczyciel fizyki wielbiący poezję i swoich uczniów, został przedstawiony w taki sposób że trudno w nim znaleźć dobre cechy. Jego postać fascynuje młoda Martę ale nie czytelnika.
-   Książka ukazuje problem  handlu narkotykami w szkole, walki z alkoholizmem, wiarę w zjawiska nadprzyrodzone.
-   "Pokój Marty" to opowieść o trudnym dojrzewaniu.
-   Dużo samotności, problemów  - nie jest to książka na poprawę nastroju.
-   Sen miesza się z jawą, teraźniejszość z przeszłością, a losy tych, którzy zmarli, cieniem nakładają się na żywych. „Nic nie jest takie, jak się wydaje”
-   Warta polecenia dla wszystkich lubiących zakręcone wątki.
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: