Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Leżajsku

Nicholas Evansa: „Odważni”

08-05-2012

Z okazji Tygodnia Bibliotek 8 maja 2012 roku odbyło się uroczyste spotkanie leżajskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowicze świętując Dzień Bibliotekarza poświęcili uwagę książce Nicholasa Evansa „Odważni”.

Książka przedstawia losy głównego bohatera pokazane współcześnie i z perspektywy przeszłości. Evans opowiada historię małego Tommy'ego i dorosłego Toma - jednego człowieka, którego dramatyczne dzieciństwo zaważyło na dorosłym życiu i relacjach międzyludzkich. Autor w swej powieści pokazuje świat ludzi współczesnych – zwłaszcza świat hollywoodzkich aktorów, ale też i życie Indian oraz dotyka okresu wojny w Iraku. Retrospekcje pozwalają nie tylko poznać perypetie Toma, ale przede wszystkim zrozumieć motywy jego postępowania i skomplikowane relacje rodzinne. Wspomnienia stopniowo odkrywają też głęboko skrywane tajemnice. Evans odkrywa wielowarstwowość życia głównych bohaterów - wpływ dzieciństwa, kłamstwa dorosłych oraz wyborów na życie i kształtowanie się charakteru. W niektórych z nas po przeczytaniu książki pojawiło się ciekawe pytanie – związane z konkretnymi przeżyciami bohaterów – o to, czy w ich przypadku ich czyny zostały sprawiedliwie osądzone i czy ponieśli – zasłużoną karę (obojętnie jak ją będziemy rozumieć). Chyba każdy może po przeczytaniu książki postawić sobie pytanie, czy sprawiedliwości stało się zadość?

Jeśli chodzi o sama fabułę - aby nie odkrywać całej tajemnicy losu głównych bohaterów, ale jednak zachęcić do czytania - wystarczy podać kilka następujących szczegółów :

Lata 60. to okres dzieciństwa Tommy'ego Bedforda - zafascynowanego wszystkim co ma związek z kowbojami i Indianami. Mieszka on w Anglii razem z rodzicami i starszą siostrą Diane (początkującą aktorką). Zostaje wysłany do szkoły z internatem, gdzie uczniowie są bici i zastraszani. Jedyną pociechą chłopca jest świat westernowej fikcji. Tommy pisze rozpaczliwie listy do Diane, która zaczyna robić karierę w Hollywood. Dziewczyna wbrew woli rodziców zabiera małego z tej sadystycznej szkoły i wyjeżdża z nim do Stanów Zjednoczonych. Przez jakiś czas Tommy jest najszczęśliwszym dzieciakiem na świecie. Ponadto poznaje Raya Montane, czyli gwiazdę serialu "Sliprock" - jednego z ulubionych westernów małego. Jednak wszystko zaczyna się komplikować.....

Rok 2007 - dorosły Tom jest człowiekiem niezbyt szczęśliwym. Nieudane małżeństwo, utrata kontaktu z synem, choroba alkoholowa. Przeszłość nie pozwala bohaterowi pójść naprzód, kryje on w sobie tajemnice, których nie potrafił wyjawić ani byłej żonie, ani terapeucie. Punktem zwrotnym w życiu tego dojrzałego już człowieka jest moment, w którym jego syn Danny zostaje oskarżany o zbiorowe morderstwo. Tom postanawia pomóc synowi i odzyskać z nim kontakt.......

"Odważnych" czyta się naprawdę dobrze, książka wciąga czytelnika i zaciekawia losem bohaterów, zmusza do zastanowienia nad ich postępowaniem, dokonywanymi wyborami i konsekwencjami podejmowanych przez nich decyzji. Naprawdę jest to emocjonująca książka.

 

Anna Lasek
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: