Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

Martin Pollack: "Cesarz Ameryki"', Katarzyna Michalak: "Rok w Poziomce"

18-09-2012

Ostatnie letnie spotkanie (18 września) Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło Nam pod znakiem dwóch książek. Autor jednej z nich- Martin Pollack w swojej książce pod tytułem Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji relacjonuje wydarzenia sprzed ponad stu lat w sposób żywy i bardzo plastyczny. Dzięki takiemu zabiegowi, czytelnik ma wrażenie, że przytoczone fakty zaistniały dosłownie przed chwilą.
Wielki exodus mieszkańców Galicji, przypadający na przełom XIX i XX wieku pchał ich w nieznane. Ludzie porzucali wszystko, co mieli, aby dotrzeć do ziemi obiecanej. Wielu z nich wracało, inni umierali a sukces odnosili nieliczni. Autor skupia się jednak głównie na funkcjonowaniu całego przemysłu emigracyjnego, który wyłudzał z galicyjskich biedaków ostatnie pieniądze, oszukując i karmiąc ich wizjami krainy mlekiem i miodem płynącej.
Lektura „Cesarza Ameryki” przekonuje, że współczesna emigracja i handel żywym towarem niewiele zmieniły się przez ostatnie 120 lat a ludzie nadal mają nadzieję, że emigracja da im szansę na lepsze jutro.
Druga książka pod tytułem Rok w Poziomce autorstwa Katarzyny Michalak jest idealną lekturą na pogodne dni. Książka lekka, łatwa i przyjemna, która ma być balsamem dla duszy.
Główną bohaterką powieści jest Ewa- trzydziestolatka po przejściach, która może zrealizować swoje wielkie marzenie o własnym domu. Jednak, żeby marzenie mogło się ziścić potrzebuje pieniędzy na zaliczkę. Z pomocą przychodzi przyjaciel - Andrzej, który składa jej propozycję nie do odrzucenia: pieniądze w zamian za to, że dziewczyna w ciągu kilku miesięcy znajdzie bestseller. I tutaj zaczyna się przygoda…
Książka obfituje w zbiegi okoliczności, jest troszkę banalna i naiwna ale jeśli oczekujemy, że książka Nas rozbawi, uspokoi i odpręży, to ta książka jest doskonałym wyborem.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: