Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Lesku

Krystyna Czerni: " Nietoperz w świątyni"

12-03-2012

„Czy jest jeszcze ktoś, kto nie ma wina?” – tymi słowami rozpoczęło się lutowe, jubileuszowe spotkanie leskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, który obchodził swoje pięciolecie. Pani dyrektor Ewa Baranowska serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych. „Pięć lat to mało” – powiedziała – „Życzę wam następnych pięćdziesięciu”. Były kwiaty, toasty i życzenia od przybyłych gości: pani wiceburmistrz, pani dyrektor banku PKO BP oraz prezesa Bieszczadzkiego Funduszu Europejskiego..
Leskiego DKK nie byłoby bez jego moderatorki, pani Joanny Krawczyk. Klubowiczki podziękowały jej słowami wiersza ułożonego przez jedną z członkiń i własnoręcznie wykonaną gazetką obrazującą te pięć lat. Spotkanie upłynęło w ożywionej atmosferze. Znalazł się czas na wspomnienia, anegdoty, pochwały… Warto wspomnieć, że w ramach DKK odbyło się już 57 spotkań (w tym 19 autorskich), w trakcie których dzielono się wrażeniami z przeczytanych lektur, dyskutowano, wymieniano opinie.

Omawianymi tego dnia pozycjami były „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego” autorstwa Krystyny Czerni oraz „Uciec przed cieniem” Ewy Kopsik. Krystyna Czerni, krytyk i historyk sztuki z wielką rzetelnością sportretowała Jerzego Nowosielskiego – wybitnego polskiego ikonopisarza, człowieka barwnego i niebanalnego. Tytuł biografii nawiązuje do jednej z wypowiedzi Tadeusza Różewicza, prywatnie przyjaciela Jerzego Nowosielskiego, w której porównał on artystę jednocześnie do anioła i do nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni. Wszystkie czytelniczki były książką zachwycone. Doceniły obiektywizm autorki, która nie pominęła w swej książce spraw intymnych i trudnych. Wspólnie stwierdziły: „Tę książkę warto przeczytać!” „Uciec przed cieniem” to studium skomplikowanej psychiki bezimiennej bohaterki, obarczonej ‘cieniem’ tragicznych wspomnień z dzieciństwa. Jej postawa wywołała wśród części czytelniczek niechęć, co zaowocowało dyskusją, skupiającą się głównie na zagadnieniach, w jakim stopniu wydarzenia z odległej przeszłości zdeterminowały dorosłe życie bohaterki i czy od tytułowego ‘cienia’ – przeszłością, bolesnymi wspomnieniami, ludźmi, którzy nas skrzywdzili czy wreszcie przed samym sobą – można uciec.
Agnieszka Romanek

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: