Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

Krystyna Czerni: " Nietoperz w świątyni"

12-03-2012

„Czy jest jeszcze ktoś, kto nie ma wina?” – tymi słowami rozpoczęło się lutowe, jubileuszowe spotkanie leskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, który obchodził swoje pięciolecie. Pani dyrektor Ewa Baranowska serdecznie przywitała wszystkich zgromadzonych. „Pięć lat to mało” – powiedziała – „Życzę wam następnych pięćdziesięciu”. Były kwiaty, toasty i życzenia od przybyłych gości: pani wiceburmistrz, pani dyrektor banku PKO BP oraz prezesa Bieszczadzkiego Funduszu Europejskiego..
Leskiego DKK nie byłoby bez jego moderatorki, pani Joanny Krawczyk. Klubowiczki podziękowały jej słowami wiersza ułożonego przez jedną z członkiń i własnoręcznie wykonaną gazetką obrazującą te pięć lat. Spotkanie upłynęło w ożywionej atmosferze. Znalazł się czas na wspomnienia, anegdoty, pochwały… Warto wspomnieć, że w ramach DKK odbyło się już 57 spotkań (w tym 19 autorskich), w trakcie których dzielono się wrażeniami z przeczytanych lektur, dyskutowano, wymieniano opinie.

Omawianymi tego dnia pozycjami były „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego” autorstwa Krystyny Czerni oraz „Uciec przed cieniem” Ewy Kopsik. Krystyna Czerni, krytyk i historyk sztuki z wielką rzetelnością sportretowała Jerzego Nowosielskiego – wybitnego polskiego ikonopisarza, człowieka barwnego i niebanalnego. Tytuł biografii nawiązuje do jednej z wypowiedzi Tadeusza Różewicza, prywatnie przyjaciela Jerzego Nowosielskiego, w której porównał on artystę jednocześnie do anioła i do nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni. Wszystkie czytelniczki były książką zachwycone. Doceniły obiektywizm autorki, która nie pominęła w swej książce spraw intymnych i trudnych. Wspólnie stwierdziły: „Tę książkę warto przeczytać!” „Uciec przed cieniem” to studium skomplikowanej psychiki bezimiennej bohaterki, obarczonej ‘cieniem’ tragicznych wspomnień z dzieciństwa. Jej postawa wywołała wśród części czytelniczek niechęć, co zaowocowało dyskusją, skupiającą się głównie na zagadnieniach, w jakim stopniu wydarzenia z odległej przeszłości zdeterminowały dorosłe życie bohaterki i czy od tytułowego ‘cienia’ – przeszłością, bolesnymi wspomnieniami, ludźmi, którzy nas skrzywdzili czy wreszcie przed samym sobą – można uciec.
Agnieszka Romanek

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: