Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Lesku

Catrin Collier: "Córka Magdy", Urszula Dudziak: " Wszystko Wam wyśpiewam'

20-12-2012

Ostatnie, tegoroczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki (11 grudnia) przypadło na prawdziwie zimowy dzień. Jednak nie straszna Nam zima, kiedy na spotkaniu toczy się gorąca dyskusja na temat dwóch książek.

Pierwsza z nich, autorki Catrin Collier pt. „ Córka Magdy ” to powieść przedstawiająca Polskę lat 60. widzianą oczyma głównej bohaterki- Heleny.
Helena jest Polką z pochodzenia, jej matka Magda, straciła ukochanego męża
w czasie masakry w rodzinnej wsi podczas wojny, została wywieziona do Niemiec na roboty, a po zakończeniu wojny z obozu trafiła do Walii. Kiedy Magda umiera, Helena postanawia pochować jej prochy przy ukochanym mężu.  
I tutaj książka staje się irytująca. Nieznajomość realiów jest bardzo drażniąca, autorka nie zadała sobie trudu poznania faktów z tamtej epoki.
Historia sama w sobie jest dość interesująca, jednak przeszkadza zniekształcony obraz naszego kraju.
 
Kolejna książka pt. „Wszystko Wam wyśpiewam”, to wspomnienia artystki jazzowej- Urszuli Dudziak. Książka jest ładnie wydana, zawiera mnóstwo zdjęć i jest przyjemna dla oka. Jest to zbiór historii spisanych dzięki pamiętnikom pisanym od wczesnej młodości. Książka ta, to zbiór wspomnień, anegdot, historyjek czasem zabawnych, a czasem poważnych, przez które przetaczają się niezwykłe osobowości takie jak Jerzy Kosiński, Miles Davis, Sting i wielu innych. Autorka zastosowała ciekawy wybieg literacki postanowiła bowiem przedstawić swoją historię za pomocą piosenek. Ich tytuły odnoszą się do konkretnych sytuacji, ludzi i miejsc.
Każdy z czytelników w książce może znaleźć wskazówki, które są przydatne w codziennym życiu. Książka jest bardzo optymistyczna i świetnie się ją czyta.
            Mam nadzieję, że kolejne, noworoczne spotkania będą przebiegały w równie fantastycznej atmosferze jak dotychczas.
                                                                      
Joanna Krawczyk
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: