Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Łańcucie

Lynn Cullen: "Córka Rembrandta"

14-06-2012

W piątek 18 maja na naszym comiesięcznym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki zapoznałyśmy się z dziełem debiutującej autorki - Lynn Cullen, pt. "Córka Rembrandta". Książka okazała się niezwykłą podróżą do siedemnastowiecznego Amsterdamu, gdzie miałyśmy okazję poznać losy Rembrandta van Rijna. Równocześnie autorka zaznajomiła nas z kilkoma obrazami tego znamienitego malarza dzięki interesującemu przedstawieniu genezy ich powstania.

Córka Rembrandta” przedstawia dzieje rodziny malarza z perspektywy jego nieślubnej córki, czternastoletniej Cornelii. Z każdą kolejną stroną poznajemy problemy i troski tej młodej dziewczyny, która dźwiga ogromne brzemię opieki nad zdziwaczałym ojcem. Łączymy się z Cornelią w jej samotności i marzymy wraz z nią o poprawie losu, dobrobycie, miłości. Wraz z nią zagłębiamy się w rodzinne historie i odkrywamy tajemnice.
Książka jest niezwykle interesującym przedstawieniem tragicznych losów Rembrandta i jego bliskich. Lynn Cullen w mistrzowski sposób połączyła powszechnie znane losy Rembrandta, jego romanse z własnymi wątkami. Przedstawiła nam malarza jako zwykłego człowieka, targanego ludzkimi uczuciami, a nie wyłącznie zdziwaczałego, obłąkanego artystę.
Geneza książki wywodzi się z zachwytu Cullen jednym z obrazów Rembrandta, dlatego dużo uwagi autorka poświęciła jego technice malarskiej, mistrzowskiemu wykorzystywaniu światłocienia. Stąd też książka zawiera rozdziały dotyczące powstania kilku dzieł Rembrandta. Dzięki temu czytelnik nie tylko czyta o malowaniu obrazów, ale także dostaje wskazówki jak je odtwarzać we własnej wyobraźni.
Dla mnie było to fantastyczne, ponieważ najpierw sama malowałam dany obraz w wyobraźni, a potem z ciekawości szukałam reprodukcji opisywanych dzieł, konfrontując mój wizerunek z tym, jak przedstawił to Rembrandt.
Prócz tego autorka w niezwykły sposób przedstawiła życie w siedemnastowiecznym Amsterdamie. Opisy miasta, wyglądu ulic, domów, atmosfery tamtejszego życia sprawiają, że czytelnik doskonale czuje klimat tego miejsca, przenosi się do tamtych czasów i może wraz z bohaterami spacerować po wilgotnych, brukowanych ulicach, oglądać stragany, zwiedzać budynki.
Spotkanie z „Córką Rembrandta” pozostanie nam, klubowiczkom, na długo w pamięci. Dzięki tej niezwykłej książce miałyśmy okazję poznać historię jednego z największych malarzy świata z zupełnie innej perspektywy, zrozumieć jego prace, poczuć atmosferę tamtych czasów.
Wszystkie zgodnie polecamy tę książkę!
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: