Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Krośnie

Ciągle szukam swojego miejsca…”

26-10-2012

 

Ciągle szukam swojego miejsca…”
Anna Janko w Krośnieńskiej Bibliotece
 
           
            Anna Janko – prozaiczka, pisarka i krytyk literacki – spotkała się z czytelnikami Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w dniu 24 października br.
            Pasja pisania towarzyszy Annie Janko od kilkudziesięciu lat, a jej efektem jest m.in. siedem tomików wierszy, dwie powieści, książka prozatorska dla dzieci, liczne artykuły w czasopismach i systematycznie prowadzony blog.
            W wieku czternastu lat – jak mówiła na spotkaniu - zaczęła pisać pamiętnik i prowadzi go do dzisiaj. Mając 19 lat wydała pierwszy tomik wierszy pt. List do królika doświadczalnego. Artur Sandauer nazwał ją wówczas „Rimbaud w spódnicy”.
            Trzydzieści lat od debiutu poetyckiego (2007) wydaje pierwsza książką prozatorską - Dziewczyna z zapałkami. Powieść, która spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem czytelników i krytyki była czterokrotnie wznawiana. Ta książka jest dla mnie kontynuacją mojego pisania, tyle że miałam potrzebę znalezienia „formy bardziej pojemnej”. Dla mnie istotne w literaturze jest zbliżenie się do prawdy o ludzkiej egzystencji i do tego, co jest w niej najbardziej tajemnicze, i co mamy potrzebę nieustannie wyjaśniać – mówiła w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.
            Kontynuując niejako swoją pierwszą powieść, w tym roku wydała Pasję według św. Hanki. Ta książka jest formą zapisu świata wewnętrznego, próbą zrozumienia czym jest miłość, to traktat o namiętności – mówiła na spotkaniu.
            Pierwsza książka była o poszukiwaniu tożsamości, druga o miłości, a w planach pisarki jest trzecia o przemijaniu. Podkreślała, że choć książki łączy m.in. bohaterka, to każda z nich jest autonomiczną całością. Moje powieści to sylwa współczesna – mówiła. Książki składają się z mini rozdziałów, wiele w nich fragmentów lirycznych, aforyzmów, pisarka przenosi czytelnika w różne okresy życia bohaterów.
            Pytana na spotkaniu na ile w swoich powieściach wykorzystuje własną biografię podkreślała, że to historie uniwersalne, a nie prywatne; zasadą pisarstwa jest przełożyć życie prywatne w powszechne.
            Obie książki w warstwie fabularnej są po części autobiograficzne. Ale przecież nie odpisałam wszystkiego żywcem ze swojego życia! I fakty, i ludzie ulegli przetworzeniu, czasem „zmiksowaniu”, choć przyznaję, że najważniejszym kryterium była prawda psychologiczna, potem dopiero wszystko inne. Walczyłam o autentyzm – mówiła w wywiadzie dla „Zwierciadła”.      Narratorka podobnie jak A. Janko jest pisarką, ma dwoje dzieci, ciągle się przeprowadza. Kocham podróżować, ciągle szukam swojego miejsca, a pisanie jest dla mnie autoterapią  - mówiła na spotkaniu. Pisanie jest dla Anny Janko jednym z najważniejszych aspektów jej życia: (…) pisząc - myślę, pamiętam, dowiaduję się, odgaduję, precyzuję, tłumaczę sobie, oswajam, rozbrajam, wybaczam, rekompensuję sobie. (…) pisząc, formułuję swoje życie, wydobywam je z chaosu. Pisząc szukam sensu w tym, co się dzieje (…) będę pisać, bo jest to dla mnie tak ważne, jak samo życie. Po prostu, gdy przestaję, to mi gnije dusza – mówi w wywiadach.
            Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać również wierszy w interpretacji Autorki z wydanego w 2010 roku tomiku Wiersze z cieniem, a także fragmentu książki dla dzieci: Maciupek i Maleńtas. Niezwykłe przygody w brzuchu Mamy. 
            W tym roku ukaże się najnowsza książka pisarki - Boscy i nieznośni. Niezwykłe biografie, zawierająca z 21 biogramów m.in.  Margaret Mitchell, Mii Farrow, Czesława Miłosza, Dustina Hoffmana, Poli Negri.
            Spotkanie z A. Janko było kolejnym ze spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w KBP w ramach ogólnopolskiego programu Instytutu Książki. Na następne i dyskusję o książce Nicole Mones Ostatni kucharz chiński zapraszamy 20 listopada br.
 
                                                                       Monika Machowicz
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: