Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Jodłowej

Otfrieda Preussler: „Malutka czarownica”

02-07-2012

26 czerwca odbyło się ostatnie, przed wakacjami, spotkanie DKK dla dzieci i młodzieży. Na tym spotkaniu omawialiśmy książki, których nie zdążyliśmy przeczytać w ciągu roku szkolnego: „Antonówka” Marka Janczyka, „13 Poprzeczna” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, „Sejf z milionem w środku czyli bestseller III b” Małgorzaty Kondej oraz „Malutka Czarownica” Otfried Preussler.
 

Malutka Czarownica" to pełna perypetii opowieść o przyjaźni, wytrwałości, drodze do doskonałości i wreszcie umiejętności przeciwstawienia się złu. Malutka Czarownica tak potrafi wykorzystać magiczne zaklęcia, aby służyły nie tylko jej, ale wszystkim, którzy znajdują się w potrzebie. Jej moc potrafi zmienić złe intencje innych, a także wymierzyć karę tym, którzy nie mają litości dla słabszych. Malutka Czarownica pragnie zostać jak najprędzej prawdziwą, dorosłą czarownicą, by móc wraz z innymi wiedźmami tańczyć każdego roku w Noc Walpurgii. Najważniejsza z Czarownic docenia jej determinację i daje jej rok na naukę. Po tym czasie Malutka Czarownica ma stawić się na egzamin i udowodnić, że stała się NAPRAWDĘ DOBRĄ CZAROWNICĄ Ta pełna niesamowitych postaci i fantastycznych wydarzeń baśń porusza temat dobra i zła. Uczy umiejętności i odwagi opowiedzenia się po jednej ze stron. Wartka akcja i zaskakujące zakończenie.
 

Sejf z milionem środku czyli bestseller III b” opowiada z humorem, prostotą i mądrością o problemach dzieci, ich marzeniach i planach. To zbiór, którą czyta się z wielką przyjemnością; inspiruje i podsuwa ważne tematy do rozmów z dzieckiem.
Felek jest nowym uczniem klasy III b. Jego największe marzenie to znalezienie prawdziwego przyjaciela. Trudno jednak je zrealizować, bo chłopiec jest chory, dużo czasu spędza w szpitalach i często zmienia szkoły. W tej jest zaledwie od pięciu dni, kiedy słabnie na lekcji i ponownie trafia do szpitala. Dzieci z III b postanawiają przygotować dla nowego kolegi książkę złożoną z opowiedzianych o sobie historii, żeby Felek mógł wszystkich lepiej poznać. Zdradzają, co ostatnio przeżyły, o czym marzą, co je denerwuje lub śmieszy. Z tych historii powstaje bestseller III b Konrad opowiada o tym, jak chomik może zastąpić słonia, Ewa mówi o swojej zwariowanej rodzinie, Ania o śmierci babci, Maciek o tym, że niewielki wzrost pomaga, bo jako wielkolud nie uratowałby ślimaka, Jacek o tremie i jak ją opanować. Felek zaś zdradzi w końcu, czy znalazł przyjaciół.

 

"13. poprzeczna" to mądra opowieść o nastolatkach i skierowana w szczególności do nich. W książce poruszane są codzienne sprawy i problemy, z którymi zmagają się i nie zawsze potrafią sobie z nimi poradzić... To opowieść o trzech dziewczynach - Agacie, Zosi i Klaudii. Każda z nich jest inna. Każda obraca się w innym towarzystwie. A jednak coś ich połączyło... Choć to niemożliwe. Będzie to wspólne marzenie, a później... praca społeczna.
Te trzy tak różniące się od siebie nastolatki połączy Magda - dziewczyna pogrążona w śpiączce ... Dziewczyna tak podobna do każdej z nich, a jednak całkowicie różniąca się od nich.

 

Antonówka” to książka, której główny bohater - Julian, uczeń pierwszej klasy liceum, przeprowadza się z rodzicami na wieś, do domu po dziadkach. Wkrótce okazuje się, że miejsce to kryje prawdziwy skarb, którego odnalezienie zapowiada niebanalną przygodę. W dodatku nowa sąsiadka, Kalina, zmieniła się z dawnej koleżanki z dzieciństwa w młodą kobietę, imponującą urodą i niebanalnym hobby... Czy znajomość z wielbicielką astronomii przerodzi się w coś naprawdę kosmicznego? Młodzieńcza miłość, przyjaźń wystawiona na ciężką próbę, fascynacja sportem i barwne życie szkolne oraz rodzinne - wszystko to wypełnia świat Julka, zaskakującego poczuciem humoru i umiejętnością podejmowania trafnych decyzji. Wzruszające sceny wspomnień przeplatają się z zabawnymi zdarzeniami i błyskotliwymi dialogami, które autor świetnie wpisał w klimat podmiejskiej wsi.

 

Na zakończenie spotkania były prezenty i życzenia wspaniałych, słonecznych wakacji i zapewnienia, że we wrześniu spotykamy się znowu.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: