Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Jaśle

Zabawa słowami z Agnieszką Frączek w jasielskiej MBP

19-11-2012

15 listopada 2012 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Agnieszką Frączek, autorką zabawnych, a jednocześnie propagujących poprawną polszczyznę, wierszy dla dzieci. W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle.
Agnieszka Frączek – germanistka i leksykograf, doktor nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Ma psa i trzy koty. Wiersze dla dzieci pisze od ośmiu lat. Napisała już jakieś dwa i pół metra książek – tyle miejsca zajmują na półce, a jak dotąd nie zdążyła ich policzyć. Już na początku spotkania autorka zachęciła dzieci do zapoznania się z jej twórczością stwierdzając: „moje teksty są zabawne, wesołe i zdecydowanie niepoważne”. Aby pisać nie potrzebuje natchnienia, w które zresztą nie wierzy, ale przydaje się jej dobry nastrój, gdyż wszystkie jej wiersze są optymistyczne i radosne, a nie potrafi pisać w taki sposób będąc smutna.
Z przeczytanych przez autorkę utworów dzieci dowiedziały się, co to znaczy zrobić kogoś w konia i jaką kanapkę zjadł pies: tę z chleba czy do leżenia oraz czy byki mieszkają tylko w oborze. Jak się okazało wiedza o frazeologizmach i wyrazach wieloznacznych nie jest wcale taka trudna. Autorce udało się „wpuścić w maliny” uczestników spotkania podczas uzupełniania wiersza gdyż, jak zauważyła, nie zawsze wiersz musi się rymować – ważne jest, by wyrazy były użyte zgodnie z zasadami gramatyki i ortografii.
Młodzi czytelnicy przekonali się, że nauka poprawnej polszczyzny nie musi być trudna i nudna, podana w formie wierszy pełnych zaskakującego humoru staje się świetną zabawą.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: