Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Cieklinie

"Nie myśl, że książki znikną"

14-11-2012

Czy świat bez książek to tylko futurystyczna wizja czy realne zagrożenie i efekt daleko idącej technizacji życia? Czy upowszechnienie się Internetu oraz czytników elektronicznych sprawi, że książki trafią do muzeum historii, podobnie jak fotografia cyfrowa w zadziwiająco krótkim czasie wyparła tradycyjną – celuloidową, a płyty CD i DVD poczciwe kasety magnetofonowe? Czy rzeczywiście grozi nam "bibliocaust", a jeśli nawet, czy byłoby to wydarzenie bez precedensu? W historii zdarzały się przypadki zarówno niezawinionych jak i tych celowych pożarów bibliotek. Ciągle możemy się znaleźć w miejscu,gdzie obowiązuje cenzura. Co z dawnej kultury i piśmiennictwa przetrwało do naszych czasów i co pozostanie po nas – czy intelektualne, odkrywcze, piśmiennictwo „ wysokich lotów” czy popularna literatura rozrywkowa. Jak określić wartość jednej i drugiej dla indywidualnego czytelnika i jego potrzeb w konkretnej chwili?

     Nad tym wszystkim zastanawiały się 15 listopada uczestniczki spotkania DKK dla dorosłych w Cieklinie, rozmawiając o książce U. Eco i J-C. Carriere „Nie myśl, że książki znikną”. Całkowita zgodność panowała co do jednego – książkę w jej obecnej formie kodeksu można co prawda upiększyć – ilustracjami, oprawą, czcionką, ale nie można jej już w żaden sposób udoskonalić. I nie chcemy żadnych zmian w tej materii! Mamy nadzieję,że tak pozostanie i że więcej jest osób takich jak my – które nie wyobrażamy sobie wieczoru bez filiżanki aromatycznego napoju, cichego szelestu przewracanych kartek i zajmującej lektury.
 
Krystyna Czechowicz
 
 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: