Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Cieklinie

Andrew Davidson: "Gargulec"

14-12-2012

Tyś jest moja, jam jest twój, możesz być tego pewna. W mym sercu tkwisz zamknięta, klucz leży gdzieś w odmętach, na zawsze zostaniesz tu” ( Garulec, s. 206)

       29 października członkinie DKK dla dorosłych spotkały się by porozmawiać o książce Andrew Davidsona „Gargulec”.
       Główny bohater – producent i gwiazdor filmów porno cudem przeżywa wypadek samochodowy. Bardzo głębokie oparzenia – miejscami wręcz zwęglenia skóry i ciała powodują, że pobyt w szpitalu trwa długie miesiące i na trwale okaleczają i zniekształcają jego piękne dotąd ciało. Osamotniony i niewidzący dla siebie przyszłości myśli jedynie o tym w jaki sposób popełnić samobójstwo. I oto w jego sali niespodziewanie pojawia się Marianne – nietuzinkowa, wręcz dziwaczna kobieta, która z sobie tylko wiadomych powodów zaczyna się nim opiekować. W trakcie wizyt snuje niesamowite opowieści, za pomocą których zabiera bohatera i nas – czytelników w prawdziwą podróż w czasie i przestrzeni. Pomoc Marianne okazuje się na tyle skuteczna, że nasz bohater porzuca myśl o samobójstwie a jego umysł zaczynają zaprzątać głębsze przemyślenia dotyczące natury życia. Mało tego - możemy zaobserwować jego przemianę z człowieka o paskudnej duszy choć pięknej powierzchowności w platonicznego ( z konieczności) kochanka i prawie mistyka
 
Krystyna Czechowicz
 
      Główny bohater to zboczony erotycznie człowiek, którego życie toczyło się wokół seksu, ćpania i alkoholu. Jego odnośnikiem w życiu były właśnie te strefy. Oboje mają niestety uszczerbek w mózgu. Ma on cechy egoisty. Twierdząc, że jest ateistą spotyka ludzi o twardym podłożu religijnym, którzy nie nawracają go, ale informują, że "Bóg i tak w ciebie wierzy"!
    Ciekawą osobą jest Marianne. Podzielne zdanie można mieć co do jej osoby, przeszłości, co do jej bycia. Jej ogromne bogactwo materialne wynika z jej zaangażowania w rzeźbienie gargulców, którym oddaje serce, a które później są sprzedawane przez Jack. Komunikacja głównego bohatera z chorą Marianne coraz bardziej się zacieśnia. Uważam, że wspólne dogadywanie, rozumienie ma
swoje podłoże w psychice.
      Książka ma bardzo wiele opisów szczegółowych, co dla mnie było nudne i ciężko przez to było przebrnąć. Liczyłam na inne zakończenie, a może tylko łudziłam się, że szczęśliwie się zakończy.
       Wątek miłości wg mnie należy upatrywać w osobie Marianne, która dawała z siebie wszystko przy rzeźbieniu oraz w ofiarowaniu pełnej pomocy finansowej,fizycznej i psychicznej dla głównego bohatera. Może ta książka to przenośnia, a sens jest inaczej interpretowany...?                                                  
Fakt faktem, że można dużo i długo dyskutować o tej książce!
 Marta

 Nie zachłysnęłam się tą książką, aczkolwiek osoba Marianne jest bardzo intrygująca.
    Basia
 
        „Gargulec” łączy w sobie trzy wątki: współczesny – wypadek głównego bohatera i jego spotkanie z Marianne, drugi– opowieść Marianne z XIV wieku, gdzie oni sami są głównymi bohaterami i łączy ich uczucie i trzecia - legendy miłosne z różnych okresów i stron świata opowiadane przez Marianne.
       Początek czyta się trudno, bo to szczegółowy opis wypadku   i leczenia, raczej dla ludzi o mocnych nerwach. Im dalej, tym jest coraz lepiej i czytelnik chce koniecznie poznać losy bohaterów. Polecam.
Renata

 
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: