Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Boguchwale

Marta Fox: "Cafe Plotka"

05-09-2012

Nie ma to jak dobrze rozpocząć rok szkolny! Z takim postanowieniem w poniedziałkowe popołudnie 3 września br. zebrali się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Boguchwale pasjonaci książki beletrystycznej. Było to już ósme spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, ty razem poświęcone powieści „Cafe Plotka” Marty Fox. I w podobnej scenerii, niczym w wymarzonej, literackiej kawiarence, młode klubowiczki z Boguchwały dzieliły się swoimi wrażeniami o przeczytanej lekturze. Padało wiele opinii, często bardzo skrajnych – bo jak zauważały podczas spotkania dziewczęta – nie da się tej powieści określić jednoznacznie. Każdy z czytelników znajdzie tu coś dla siebie, i każdy też potraktuje tą książkę jak zwierciadło swych młodzieńczych doświadczeń i pragnień. Główna bohaterka – prawie osiemnastoletnia Ola wchodzi w dorosłość, ukształtowana przez bardzo dobre relacje z matką oraz bagaż doświadczeń literackich. Bo trzeba tu zaznaczyć, że Ola jest oczytaną nastolatką, potrafiącą zacytować z pamięci fragmenty swoich ulubionych utworów literackich. Mimo tej zaradności życiowej – z trudem udaje jej się zaistnieć w grupie rówieśniczej. I choć nie akceptuje niektórych kolegów z klasy i ich wyborów życiowych – chce przynależeć do grupy równolatków, trzymając się ogólnie powszechnej mantry – „ jeśli mówią o tobie – istniejesz”.
Tak więc – niczym celebrytka z rodu Capullettich – po nieudanej randce z Danielem postanawia, że jej osiemnastka przejdzie do historii, opowiadana przez co najmniej kilka pokoleń licealistów. Stąd też wybiera dość niekonwencjonalne miejsce świętowania – bo teatr, a na swojego partnera przeprowadza casting, zainspirowana żartobliwie rzuconą sugestią matki. W tym miejscu akcja powieści nabiera tempa. Ola musi zmierzyć się z kandydatami na jej Romea, których poznaje w sieci, a także poradzić sobie z atakami Anki – byłej dziewczyny Daniela. Na domiar tego w kuluarach szkoły wybucha plotka, która zagraża dobrej opinii Oli.
Jak sobie z nią ma poradzić główna bohaterka? Czy podejmie grę – rozpoczętą przez jej tajemniczego wroga? O tym czytelnicy dowiadują się dopiero pod koniec powieści. Osiemnastoletnia Ola przeprowadza samodzielne śledztwo. I o dziwo! – znajduje doskonałe oparcie w dwóch osobach – w Ani, z którą jeszcze nie tak dawno „darła koty” oraz w dziesięć lat starszym od niej Aleksandrze. Z pomocą przyjaciół dziewczyna poznaje mechanizm działania plotki oraz prawne sposoby przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się jej w sieci. Niestety – młodym czytelnikom nie jest dane poznać ostatecznych losów bohaterki. Powieść „Cafe Plotka” kończy się pewnym niedopowiedzeniem. Wiemy, że Ola walczy o swoją dobrą opinię i chce nadal żyć pełnią swojego nastoletniego życia. Potrzebuje trochę stabilizacji, także tej rodzinnej. Dlatego podejmuje sezonową pracę w kawiarni „Cafe Plotka”. Czym podkreśla swoje przywiązanie do swojego miasta i swoich nowych znajomych.
Jak dalej potoczą się losy dziewczyny? O tym z pewnością Marta Fox poinformuje nas niebawem. My, klubowiczki z Boguchwały, z niecierpliwością czekamy na dalszy ciąg historii o Oli.
Tą historię warto poznać! Książka „Cafe Plotka” uczy młodych czytelników myślenia, właściwych wyborów a także zwraca uwagę na to, jak często jednym słowem, gestem bądź też nierozważnym zachowaniem możemy kogoś urazić, dając początek fali całkiem niepotrzebnych – a często raniących innych ludzi zachowań.
To – co dla nas jest śmieszne i dowcipne – wcale nie musi bawić innej osoby. Pamiętajmy o tym! Życie jest zbyt piękne – by zainfekować je plotką!


Oprac. Irena Jakubiec
Moderator Młodzieżowego DKK w Boguchwale


Uwaga!
DKK w Boguchwale zaprasza młodych czytelników na spotkanie z Barbarą Ciwoniuk. Spotkanie pt. „A jeśli zostanę… w Boguchwale” odbędzie się
w poniedziałek 17 września br. o godz. 1330 w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale.

Do zobaczenia na spotkaniu!
Pamiętajcie! Z Naszą Biblioteką rok szkolny może być naprawdę udany!
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: