Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Boguchwale

Małgorzata Gutowska - Adamczyk: "Wystarczy, że jesteś"

17-08-2012

W samo południe 17 sierpnia br. najaktywniejsi czytelnicy Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w Boguchwale spotkali się na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Było to już siódme spotkanie klubowe – tym razem poświęcone książce Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk „Wystarczy, że jesteś”. O doskonałości literackiej tej powieści można by było wiele pisać –
i trudno się temu dziwić. Sama autorka ma przecież w swoim dorobku wiele utworów, które spotkały się dotychczas z żywiołowym przyjęciem czytelników w różnym wieku, jak np. książki „110 ulic”, „13. Poprzeczna” czy też powieść „Niebieskie nitki”. Małgorzata Gutowska-Adamczyk pisze w nich o ważnych dla nastolatków sprawach – bezrobociu rodziców, pierwszych uczuciach, kłopotach szkolnych itp.Podobne przesłanie ma także jej powieść „Wystarczy, że jesteś”.
To książka o uczuciach – przyjaźni, samotności i snobizmie. Już pierwsze karty powieści przedstawiają czytelnikowi główna bohaterkę – nastoletnią Weronikę. Ta licealistka z Warszawy wiedzie całkiem zwyczajne życie – choć bardzo samotne. Ze strony rodziców i brata Krzysztofa nie otrzymuje dostatecznego wsparcia emocjonalnego, bo nie umieją go jej okazać. Weronika żyje wspomnieniami z dzieciństwa i pamięta ciepłe relacje z babcią, która mieszka we Wrocławiu. Dla nastolatki każde odwiedziny babci – to „ładowanie akumulatorów”. Tam dostaje oczekiwane wsparcie, miłość i mimo różnicy wielu lat – może z babcią pogadać od serca. Nic więc dziwnego, że Weronika swoje samotne życie ubarwia pisaniem bloga. Zamieszcza w nim wyidealizowane relacje ze swojego nastoletniego życia towarzyskiego, także te dotyczące najskrytszych uczuć. Żywiołowo przedstawia na blogu również swojego wymarzonego chłopaka, zwanego przez nią – panem W. Jej blog cieszy się przez to dużą oglądalnością – a sama Weronika czuje się przez to mniej samotna.Podczas jednej z wypraw do babci Weronika poznaje Filipa – studenta wydziału aktorskiego. Z pomocą dziewczyny Filip świetnie przechodzi casting do filmu. Potem akcja książki rozwija się jak w telenoweli. Weronika zakochuje się we Filipie po same uszy. Pierwsza miłość motywuje ją do dokonania zmian w swoim wyglądzie. Dziewczyna promienieje, co zauważają z aprobatą nie tylko rodzice, ale również jej koleżanki ze szkoły.
Niestety – bardzo szybko się okazuje, że to tylko jednostronne uczycie. Weronika tygodniami czeka na jakąkolwiek wiadomość od Filipa, uczestniczy w przedstawieniach teatralnych, a także towarzyszy „boskiemu” aktorowi podczas kilku imprez. Dla Filipa spotkania z Weroniką niewiele znaczą. Traktuje je jak zwyczajne przejawy uwielbienia, tak typowe dla adeptów aktorstwa. Spotyka się z dziewczyną, gdy tego sam zapragnie, by choć trochę utwierdzić swą postawę mitologicznego Narcyza.
Pierwsza miłość Weroniki – to toksyczne uczucie. Powoli udaje się nastolatce z niego wyzwolić. Dziewczyna znajduje oparcie w Marku – studencie psychologii, który przez wiele miesięcy pełni rolę tzw. przyjaciółki. Dziewczyna może na nim polegać w wielu sytuacjach. Marek pomaga Weronice po kradzieży komórki w metrze, doradza w zakupach, a nawet… chętnie towarzyszy w jej wyprawach do teatru. Weronika coraz bardziej przekonuje się do Marka, choć trochę niepokoi się jego związkiem z tajemniczą Patrycją. Spędzona z Markiem studniówka jest dla Weroniki spełnieniem marzeń, ale też wielkim sprawdzianem dla ich dopiero kiełkującej miłości. Traf sprawia, że właśnie podczas tej nocy Marek dostaje ataku padaczki. Na taki widok dziewczyna nie jest przygotowana. Mija wiele miesięcy. Weronika w tym czasie opiekuje się chorą babcią oraz zdaje egzamin maturalny. Swoje dalsze życie wiąże z Wrocławiem. Tam zamierza studiować i tam też spotyka ponownie Marka, który zaznajamia ją ze swoją chorobą, zwaną przez niego pieszczotliwie – Patrycją. Młodzi dają sobie jeszcze jedną szansę i od tej chwili życie Weroniki znowu nabiera blasku.
Książka „Wystarczy, że jesteś” – to świetna lektura, przekazująca nastolatkom przesłanie o mocy wielkiej przyjaźni, trwającej nieprzerwanie, mimo wielu przeciwieństw losu. W życiu liczy się bowiem nie tylko piękno zewnętrzne i uwielbienie fanów. Ważne jest także trwanie przy kimś bliskim, pomaganie mu w kłopotach i trudnościach, a to tylko kilka kroków do… prawdziwej miłości.


Oprac. Irena Jakubiec
Moderator Młodzieżowego DKK w Boguchwale

Uwaga!
Kończą się wakacje – ale Młodzieżowy DKK w Boguchwale działa dalej. Kolejne spotkanie klubowe odbędzie się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży już niebawem, bo 3 września o godz. 1600.
Rozmawiać będziemy o książce „Cafe Plotka” Marty Fox.

Do zobaczenia na spotkaniu!
Pamiętajcie! Z Naszą Biblioteką rok szkolny może być naprawdę udany!
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: