Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Boguchwale

Irena Matuszkiewicz: "Apetyt na kwaśne winogrona"

18-06-2012

Literackie oswajanie dorosłości
14 czerwca w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Boguchwale spotkali się młodzi pasjonaci książki beletrystycznej. Było to już piąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, zorganizowane przez boguchwalską bibliotekę dziecięcą. Dotychczas w ramach spotkań klubowych młodzież omawiała tematy bardzo ogólne – dotyczące np. ulubionych utworów, atrakcyjnych literacko serii wydawniczych bądź też nastoletnich bohaterów.
Czwartkowe spotkanie DKK miało zainicjować nowy trend w młodzieżowych pogawędkach o książkach – ukierunkowanych tym razem
na konkretny utwór literacki. Tak też się stało. Gruntownej analizie poddano książkę Ireny Matuszkiewicz „Apetyt na kwaśne winogrona”. I jak mówiły młode klubowiczki – wszystko w tej książce nęci czytelnika: piękna okładka, intrygujący tytuł oraz bardzo wyraziści bohaterowie, często uwikłani w problemy szkolno-rodzinne, tak bliskie naszym współczesnym nastolatkom.
Tytułowe kwaśne winogrona – to aluzja do tzw. „zakazanego owocu” – a więc spraw przypisanych kulturowo zwykle ludziom dorosłym, takich jak np. picie alkoholu, palenie papierosów itp., które dziwnym trafem dotykają również nastoletnich bohaterów książki. I tak np. Lilka – szesnastoletnia bohaterka powieści, po wyjeździe matki do chorego ojca musi rozpocząć dorosłe, odpowiedzialne życie, łącząc naukę w szkole z samodzielnym prowadzeniem domu. Ciepła rodzinnego domu szuka u przyjaciół z podwórka – Oliwii i Mikołaja, z którymi związana jest od wczesnych lat szkolnych. Może na nich zawsze liczyć i choć życie szkolne niesie ze sobą wiele atrakcji – jak impreza andrzejkowa, niespodzianki mikołajkowe, czy też spotkania w pubie – to Lilka stara się kierować zdrowym rozsądkiem, ceniąc sobie wolność i samodzielność dokonywanych przez siebie wyborów. Co prawda – nie zawsze tak to się wszystko układa, jakby sama bohaterka chciała. Czasami jej plany ulegają naruszeniu – a to przez wścibską koleżankę – Majkę, która wypiera się swej biedoty i niezbyt światowych rodziców, grając przed swoją klasą osobę z bardzo dobrze sytuowanej rodziny, z chorą na raka matką i ojcem po kilku zawałach.
Z tak wieloma nieszczęściami Majka radzi sobie doskonale. I choć – jak mówi sama, „ma prawie białaczkę” – to nie przeszkadza jej to wcale czynnie uczestniczyć w imprezach i prywatkach, a nawet inicjuje tzw. balangi w domach jej kolegów, ciągnąć ze sobą całkiem nieznajomych imprezowiczów. Z czasem obcowanie z Majką staje się niebezpieczne dla Lilki i jej przyjaciół, gdyż Majce zdarza się kłamać także w innych sprawach. Nie inaczej wygląda sprawa
z Pawłem, który pod pozorem zainteresowania Lilką i nawiązywania z nią bliższych relacji – wplątuje dziewczynę w aferę narkotykową.
Trzeba było mięć naprawdę dużo szczęścia, by z tej afery wyjść cało – mówiły podczas spotkania klubowiczki. To prawda – a stało się to dzięki Pikusiowi – czyli młodemu nauczycielowi chemii, z którym Lilka miała początkowo relacje nie najlepsze, a po awanturze z dilerami w „Muszelce” stał się dla niej i jej nastoletnich przyjaciół cenionym pedagogiem, umiejącym nawiązać kontakt z młodzieżą i przekazać wiedzę w ciekawy i atrakcyjny sposób.
Cóż można dodać? Może tylko to, że warto mieć przyjaciół takich jak Oliwia i Mikołaj. Oliwia – niczym siostra bliźniaczka, „nadająca na tych samych falach”. I Mikołaj, od dziewięciu lat opiekujący się dziewczętami. To świetni przyjaciele, którzy doradzą nie tylko w sprawach prostych – jak np. zakup spodni w lumpeksie, ale również pomogą w sprawach trudnych, stojąc za Lilką murem, niczym muszkieterowie – jak druga rodzina.
Powieść Ireny Matuszkiewicz to świetny poradnik dla młodych, zmierzających ku dorosłości. Czyta się ją lekko, z nieśmiałym oczekiwaniem
na to, co przyniesie następna karta lektury.
A apetyt na kwaśne winogrona? Ten z czasem mija. Wiedzą o tym bohaterowie książki, no i my – jej czytelnicy.


Oprac. Irena Jakubiec
Moderator Młodzieżowego DKK w Boguchwale


Oto nasz doskonały pomysł na wakacje!
Oddział dla Dzieci i Młodzieży w Boguchwale zaprasza młodzież na wakacyjne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.
Spotykamy się w bibliotece już za miesiąc – 26 lipca o godz. 1200.
Porozmawiamy o książce „Koszmarne piękno” Heidi Hassenmüller.

Do zobaczenia na spotkaniu!
Pamiętajcie! Wakacje z książką mogą być naprawdę udane!

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: