Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Boguchwale

Majówka z bliźniaczkami Olsen

21-05-2012

Słońce, plaża, beztroskie życie… Tak można byłoby opisać w skrócie życie słynnych celebrytek amerykańskich – kilkunastoletnich bliźniaczek Olsen. Nic bardziej mylnego, bo ten duet siostrzany, znany polskim nastolatkom z wielu filmów i ich adaptacji literackich, po bliższym poznaniu staje się wspaniałym idolem, pomagającym młodym fanom w ich drodze ku dorosłości.
Taki właśnie literacki azymut – ukierunkowany na przyjaźń, solidarność, demokrację w podejmowaniu ważnych decyzji oraz wiele innych wartości, promowano 17 maja w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Boguchwale, podczas czwartego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. I choć cel rozmowy
o książkach był nie byle jaki – bo „Przygody bliźniaczek Olsen bez tajemnic” – to jednogłośnie przyjęto, że aby w pełni wyczerpać ten temat potrzebnych byłoby kilka takich spotkań klubowych. A było o czym rozprawiać... O tych dwóch postaciach literacko-filmowych spisano przecież kilkadziesiąt tomów. Najpierw przedstawiając ich dzieciństwo w cyklu „Bliźniaczki”, a potem opowiadając ciekawe historie o ich wspólnym dorastaniu, będące motywem kolejnej kolekcji literackiej – „Jak dwie krople wody”. Stąd też, po krótkim zastanowieniu przyjęto, że czwartkowe spotkanie DKK w Boguchwale w całości poświęcone będzie opowieściom o perypetiach 16-letnich bliźniaczek. A było tych przygód naprawdę sporo – jak to w życiu każdej nastolatki zazwyczaj bywa. Ot np. sprawa plotki szkolnej, która pojawiła się nagle w szkole Bayside High, obejmując swym zasięgiem blisko 900 uczniów i jeszcze większe grono internautów. Plotka, która u swych źródeł miała być jedynie ciekawostką, dostępną tylko niewielkiemu gronu internautów, nagle wymknęła się spod kontroli. Internetowy plebiscyt na Pięknych i Bestie skłócił uczniów, oburzył rodziców a dyrekcji szkoły dostarczył pretekstu, by z serwera szkolnego odłączyć za jednym zamachem bardzo popularny portal randkowy „Link do serca” oraz gazetę szkolną. Tylko dzięki olbrzymiemu samozaparciu Ashley Olsen i jej przyjaciółek udało się przywrócić działalność portalu randkowego.
Z tej historii płynie istotna wskazówka – jak zauważyły podczas spotkania młode klubowiczki – „plotką bardzo łatwo zranić, zwłaszcza w sieci, gdzie każdy wydaje się być anonimowy”. Tak – to bardzo ważna przestroga – lecz nie jedyna. Książki o Ashley i Mary-Kate Olsen dostarczają młodym czytelniczkom o wiele więcej przydatnych rad i wskazówek. Bohaterki – to nie płytkie „lale” – lecz dziewczęta z pasją, świetnie zorganizowane, gotowe pomóc innym kolegom i dostrzegające coś więcej niż tylko koniec własnego nosa. Taka jest np. Mary-Kate Olsen, redagującą szkolną gazetę internetową. Porusza w niej sprawy interesujące nie tylko nastolatków, ale pisze również o sprawach istotnych dla właściwego funkcjonowania szkoły.
Wydawać by się mogło, że dziewczęta to chodzące ideały. Ależ nie! Bliźniaczki Olsen mają takie same problemy jak prawie większość współczesnych nastolatek. Siostry Olsen planują swoje szesnaste urodziny, modyfikując listę gości – co prawda, w troszkę zwariowany sposób – ale dopuszczalny dla nieco zakręconych nastolatek. Dziewczęta jeżdżą podarowanym przez rodziców kabrioletem, poznają „od podszewki” organizację festiwalu rockowego a nawet… grają małe scenki w filmie „Podróż”.
To wszystko sprawia, że ich perypetie tak łatwo zapadają w sercach młodych czytelniczek, poszukujących w książkach odskoczni od codziennych obowiązków.
Dlatego też tak chętnie czytelniczki z Boguchwały wyruszają razem ze swoimi bohaterkami w literacką podróż do słonecznej Kalifornii. Tam nie można się nudzić. Bliźniaczki Olsen to gwarantują. Poczytajcie sami – a również w to uwierzycie.

Irena Jakubiec
Moderator Młodzieżowego DKK w Boguchwale

 

Recenzja książki "Lato spełnionych marzeń"
z serii „Mary-Kate i Ashley 16 urodziny to będzie impreza!”

 

Rzadko zdarzają się książki, które czyta się jednym tchem. Trzeba jednak szukać, bo jak się zdarzą to wiemy, że szukaliśmy właśnie tej. Seria książek "Mary-Kate i Ashley 16 urodziny to będzie impreza!" autorstwa Emmy Harison trafia w gust wszystkich nastolatek. Opowiada o przygodach dwóch sióstr bliźniaczek Mary-Kate i Ashley. Dziewczyny są fizycznie bardzo podobne
do siebie, ale mają różne charaktery. Jedna jest szalona, a druga łagodna. Przedstawiają w opowieści siebie, same też prowadzą narrację. Taki sposób pisania książki pozwala uwierzyć czytelnikowi, że opisywane historię dzieją się naprawdę. Bliźniaczki Olsen znane są również z filmów, opowiadają więc historie, których jesteśmy świadkami w telewizji. Zdradzają tajniki życia
w Hollywood. Dla wielu młodych dziewczyn są idolkami. W książkach prowadzą życie charakterystyczne dla wszystkich nastolatek. Pragną odrobinę samodzielności i swobody. Chcą prowadzić życie pełne przygód
i spotkać swoją drugą połówkę. Opisywane w książce sytuacje są bardzo podobne do tych, w których my sami się znaleźliśmy.
Książka dostarcza wielu wzruszeń, a nieoczekiwane zwroty akcji trzymają w napięciu. Pogodny i wesoły nastrój udziela sie czytelnikowi. Wszystkie książki z tej serii kończą się szczęśliwie i zapowiadają kolejne ciekawe przygody. Nie można się doczekać kiedy sięgniemy po następną. Myślę, że ta książka spełni oczekiwania wszystkich nastolatek.

Polecam – Julia Nurczyk
Młodzieżowy DKK w Boguchwale


Uwaga Klubowicze

Czerwcowe spotkanie młodzieżowego DKK poświęcone będzie książce „Apetyt na kwaśne winogrona”, autorstwa Ireny Matuszkiewicz.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią tej powieści i aktywnego uczestnictwa
w spotkaniu klubowym.
Czekamy na Was w czwartek – 14 czerwca o godz. 15,oo pod „bibliotecznym baobabem”.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: