Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Boguchwale

Barbara Stenka: "Akcja chłopaki"

05-11-2012

Czytam, bo lubię - Barbara Stenka „Akcja chłopaki”

3 listopada 2012 r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Boguchwale już po raz 10 spotkali się młodzi pasjonaci książek beletrystycznych. W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiano o powieści Barbary Stenki pt. „Akcja chłopaki” rozważając, która postawa 12 letniej Romy jest bliższa współczesnemu nastolatkowi – zapomniana, samotna wśród domowników i rówieśników czy może przedsiębiorcza, walcząca o radość bycia z bliskimi.
Zdaniem młodych klubowiczek to właśnie odwaga Romy tak bardzo pociąga czytelnika, trzymając go w napięciu prawie do ostatnich stron powieści. Ta rezolutna nastolatka, mimo iż uwikłana w rodzinne problemy i nieporozumienia, znajduje czas dla innych. W podobnym do siebie klasowym odludku – Kamilu odnajduje wspaniałego przyjaciela, a dla niepełnosprawnego Darusia staję się skuteczną przewodniczką i orędowniczką tolerancji.
Dzięki Romie, chłopcy mogą po raz pierwszy wyjechać na wakacje i przeżyć wiele niezapomnianych przygód. Dla Romy wakacje poza domem to nie lada wyzwanie, musi znaleźć wspólny język z Sonią, jej kuzynką i prawie równolatką, temperując jej skłonności do ekstrawaganckich strojów i zachowań.
W tym wszystkim Roma nie zapomina o swojej pasji tworzenia. Pastelami ilustruje to, co dla niej niezwykłe, wspaniałe, budząc zadowolenie cioci Bożeny, babci Szpuli oraz wielu mieszkańców Trąbek.
W konkursie na najpiękniejszą rzeźbę z piasku integruje wszystkich rówieśników, bo do wspólnego tworzenia „Śpiącego kota” vel „Rodzącej zajęczycy”, jak to później określa komisja konkursowa, Roma zaprasza wszystkich, łącznie z Darusiem, okazuję się, że i na odludziu w Trębkach czeka ją jeszcze niejedna niespodzianka. Roma spotyka plastyczkę panią Kasię i pod jej kierunkiem uczy się nowych technik artystycznych. Dzięki pani Kasi Roma dowiaduje się także o swojej wygranej w międzynarodowym konkursie plastycznym, a także „odzyskuje” na nowo swoją mamę. Od tego momentu Roma nie czuje już tej wielkiej pustki i może cieszyć się bliskością rodziców i ukochanych babć Szpuli i Szpili.
Książka Barbary Stenki pt. „Akcja chłopaki” to lektura nie tylko dla młodych samotników, którzy mogą odnaleźć w niej wiele cennych wskazówek, ale dla wszystkich nastolatków poszukujących swej drogi do dorosłości.
Młodzi czytelnicy mogą dowiedzieć się m.in., że czasami nie warto podążać za tłumem, ale tak jak Roma, warto mieć swoje zdanie i walczyć z bylejakością, bezdusznością i nietolerancją. A przede wszystkim warto odkrywać w sobie talenty i pasje, bo to one nadają sens każdemu życiu.
Oprac. Irena Jakubiec
Moderator Młodzieżowego DKK w Boguchwale

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: