Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Boguchwale

„Odjazdowe dziewczyny – odjazdowe książki!”

17-04-2012

Nowe wieści z Boguchwały.
Dyskusja o książkach przyciąga coraz więcej młodzieży do biblioteki publicznej

12 kwietnia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Boguchwale odbyło się trzecie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem młode klubowiczki miały okazję wyrazić swoją opinię o niemieckiej literaturze młodzieżowej, publikowanej w serii „Odjazdowe dziewczyny – odjazdowe książki!”.
Zainteresowanie tym tematem było spore, bo wszystkie klubowiczki miały już za sobą lekturę jednej bądź nawet kilku powieści z tej serii. To nic, że perypetie „odjazdowych dziewczyn” spisane zostały przez wielu autorów. Młodym czytelniczkom takie urozmaicenie nie przeszkadzało, a wręcz przeciwnie – dodawało „smaku” i dreszczyku, mobilizując do odkrywania wielu wątków powieściowych.
W miarę upływającego czasu, dyskusja kierowana przez bibliotekarkę – Irenę Jakubiec, zataczała coraz szersze kręgi. Nastolatki zwracały uwagę
na wiele spraw. Liczyła się dla nich nie tylko zagmatwana pierwsza miłość bohaterów, opisana np. w książkach Sabine Both „Miłość dzielona na 2!”, „Serce w rozterce” czy też w powieściach Bianki Minte-König: „Podwójne zauroczenie!” i „Zakaz całowania”.
Dziewczęta poruszała także ciekawa akcja książek i uwikłanie bohaterów w wątek kryminalny. Tu przykładam są choćby książki Christamarii Fiedler „Kryminał spaghetti” i „Kryminał risotto”, które bardzo przypadły młodym klubowiczkom do gustu. Lecz to nie wszystko, bo w analizowanych powieściach nastolatki z Boguchwały zauważały także współczesne konteksty – jak choćby stałą obecność w życiu bohaterów telefonów, SMS-ów czy też
e-maili. Zdaniem młodych klubowiczek, nowe media są ważnym bodźcem, mobilizującym współczesną młodzież nie tylko do nawiązywania nowych kontaktów i przyjaźni, ale także do aktywnej twórczości i edukacji. Przykładem są tu np. powieści Bianki Minte-König: „Komórkowa miłość”, „SMS i miłosny stres” czy też książka „E-mail z buziakiem”, autorstwa Thomasa Brinxa i Anji Kommerling.
Oczywiście – nie sposób podczas jednego spotkania omówić wszystkie książki z serii „Odjazdowe dziewczyny – odjazdowe książki!”. To zadanie, młode klubowiczki pozostawiły innym czytelniczkom, które po tej relacji
z pewnością dołączą do Dyskusyjnego Klubu Książki w Boguchwale, i z ochotą sięgną po dalsze tytuły z omawianej kolekcji.
W dalszej części spotkania skupiono się natomiast nad głównym problemem dyskusji – tj. czy „odjazdowe dziewczyny, odjazdowe książki – to prawda czy mit?”. Sprawa okazała się nader prosta, bo zdaniem młodych klubowiczek, a tak twierdziło aż 99,9% obecnych na spotkaniu dziewcząt, książki z tej serii są faktycznie odjazdowe, porywające i potrafiące zaciekawić każdego czytelnika, nawet tego, który dotychczas po książki nie sięgał zbyt często.

Młodych czytelników, którzy chcieliby się przyłączyć do Dyskusyjnego Klubu Książki informujemy, że najbliższe spotkanie odbędzie się w czwartek 17 maja 2012 r. o godz. 15-tej w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży w Boguchwale.
Temat spotkania: „Przygody bliźniaczek Olsen bez tajemnic”.

Zapraszamy! Przyjdź – Posłuchaj – Przeczytaj
 


Oprac. Irena Jakubiec
Moderator Młodzieżowego DKK w Boguchwale
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: