Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK we Frysztaku

Mija Kabat: „Kontrakt panny Brandt”

09-06-2011

Kolejne spotkanie klubowiczów poświęcone było książce Kabat Mija „Kontrakt panny Brandt”.
Książka bardzo się podobała, seniorzy-klubowicze polecali ją innym, ponieważ tkwi w okresie II wojny światowej i ukazuje poświęcenie się dla rodziny. To dramat obyczajowy – niezwykła historia niechcianej miłości Polki i Niemca. Główna bohaterka Anna cudem ocaliła siebie i swoją rodzinę przed obozem koncentracyjnym. Kiedy została aresztowana podczas łapanki, życie uratował jej niemiecki major Franz, który zaproponował dziewczynie nietypowy kontrakt. W zamian za bezpieczeństwo Anny i jej najbliższych, kobieta ma stać się jego towarzyszką: „...Mam dla pani dość nietypową ofertę, która zresztą może się okazać niemożliwa do zrealizowania. Zanim zacznę cokolwiek robić w tej sprawie, muszę wiedzieć, co pani sądzi na ten temat […] Proponuję, aby pojechała pani ze mną. Potrzebuję – nazwijmy to – damy do towarzystwa, która ma dość szeroki zakres obowiązków, bardzo szeroki. Będzie pani więźniem, ale jest szansa na przeżycie w godziwych warunkach. Będzie pani całkowicie zależna ode mnie...”. Anną targają wyrzuty sumienia, ale troska o los najbliższych sprawia, że bohaterka poddaje się woli niemieckiego żołnierza. Niemiec jest inteligentny i przystojny, nie popiera totalitaryzmu Hitlera, a nawet pomaga swojemu przyjacielowi żydowskiego pochodzenia. Ona – całkiem ładna, bystra, o intrygującej osobowości; swego czasu studentka germanistyki, obeznana w tajnikach niemieckiej kultury i sztuki. To właśnie zbliża do siebie Annę i Franza. Mija Kabat kieruje swoją książkę raczej do czytelniczek – ale proponuje im nie zwykłą obyczajówkę, a książkę wzbogaconą o analizy psychologiczne, tło ujęte w sposób nieschematyczny.


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: