Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Ustrzykach Dolnych

Tanya Valko: " Arabska żona"

24-05-2011

Nasze majowe spotkanie przeznaczyłyśmy na rozmowę o książce pt. Arabska żona Tani Valko. Tania Valko to pseudonim literacki absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego, która jak dowiadujemy się z krótkiej biografii w latach 80 ubiegłego stulecia wyjechała do Libii gdzie była nauczycielką w Szkole Polskiej w Trypolisie, a następnie asystentką Ambasadora RP.  Obecnie mieszka w Arabii Saudyjskiej i zajmuje się pisaniem książek dotyczących życia w krajach arabskich ("Libia od kuchni", "Życie codzienne w Trypolisie" oraz "Sahara" – ocean ciszy).Arabska żona dotyczy problemu małżeństw arabsko-polskich i jest rezultatem ponad dwudziestoletnich kontaktów pisarki z kobietami z krajów muzułmańskich i to zarówno Polkami jak i Arabkami.
Tym razem bohaterką książki jest Polka – Dorota, która wychodzi za mąż za muzułmanina i wraz z nim wyjeżdżą do Libii – rodzinnego kraju ukochanego.
Na tle historii Doroty poznajemy realia współczesnego życia w krajach arabskich, które jak przekonuje się bohaterka jest bardzo różne od znanej jej rzeczywistości. Tutaj należy się podporządkować mężowi i jego rodzinie. Zakochana Dorota przekonuje się, że w obliczu tradycji przestają się liczyć uczucia – liczy się obowiązek wobec rodziny, a kobieta z pokora musi znosić swój los.
Ostatnio ukazuje się mnóstwo książek opisujących małżeństwa ludzi z różnych kultur, pokazujące jak zmienia się życie kobiet, które muszą podporządkować się mężowi i jego rodzinie. Zdarza się, że buntują się one przeciw panującym zasadom i obyczajom i walczą o dobro swoje i swoich dzieci płacąc za to niekiedy bardzo wysoką cenę.
Książki poruszające problem małżeństw mieszanych są bardzo ciekawe i czytając je nierzadko wchodzimy w rolę bohaterek, ale musimy sobie uświadomić, iż nie jest to tylko fantazja piszących – tak dzieje się naprawdę i w zasadzie nie ma szans na zmiany – mentalności nie da się zmienić. Tylko czy można obojętnie przejść obok tragedii?

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: