Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Ustrzykach Dolnych

Powieść przygodowa Arkadiusza Niemirskiego

03-05-2011

W dniach 7-8 kwietnia 2011 r. odbyły się kolejne spotkania z klasą IV n podczas, których rozmawialiśmy na temat książek obyczajowych i przygodowych.
Jeśli chodzi o literaturę czysto przygodową (taką z ubiegłego wieku) to niestety jawi się ona jako nudna i mało wciągająca, obecnie chętniej sięgamy po wydawane współcześnie tytuły i to zarówno polskich jak i zagranicznych autorów. Spośród polskich autorów na uwagę zasługują książki Arkadiusza Niemirskiego, z którym mieliśmy okazję porozmawiać w bibliotece w dniu 6. 04. 2011 r. w ramach spotkania autorskiego zoorganizowanego przez DKK. Podczas spotkania pan Arkadiusz opowiedział nam o swojej twórczości – o kontynuacji książek Zbigniewa Nienackiego z serii „Pan samochodzik i...” oraz o książkach, które do tej serii nie należą. Wg pana Arkadiusza książka przygodowa powinna zawierać element poznawczy - historię lub tajemnicę - , który trzeba zgłębić i wyjaśnić, a kiedy już to coś mamy wtedy budujemy wokół wciągającą otoczkę w postaci niesamowitej przygody. I tak właśnie jest w jego książkach. Klątwa Nipkowa dotyczy przemytu dzieł sztuki i tajemniczego skarbu, a akcja dzieje się w malowniczym Lęborku. Podobnie jest w książce Testament bibliofila, której akcja rozgrywa się na zamku kórnickim i w jego okolicach, a bohaterowie muszą odnaleźć cenny skarb. Aby tego dokonać trzeba zwiedzić zamek w Kórniku i przestudiować stare druki ze zbioru Działyńskich zgromadzone w jednej z bibliotek.
Książki przygodowe mogą być też skonstruowane inaczej – mogą zawierać elementy fantastyki. Możemy tu zaliczyć powieść pt. Dryfujący dom " Dale’a Pecka, której bohaterowie - trójka rodzeństwa - tuż po tym , jak runęły dwie wieże w Nowym Jorku zostają wysłani do Kanady do wuja Fabrycego
i zamieszkują w jego posiadłości o nazwie Dryfujący Dom. Autor łączy tutaj tradycję z przyszłością, akcja choć rozpoczyna się bardzo realistycznie przenosi się w sferę fantazji.
W trakcie spotkania nie obyło się również bez rozmów na temat książek biograficznych, wśród których dużą popularnością cieszy się książka pt. Bieg życia Justyny, pokazująca drogę sportową naszej słynnej biegaczki oraz niezapomniany Pamiętnik narkomanki Barbary Rosiek.
Sylwia Karabanowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: