Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Tarnobrzegu

Bernhard Schlink: „Lektor”

02-06-2011

2.06.2011 uczestniczki spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiały na temat powieści Bernharda Schlinka p.t. „Lektor”. Głównym wątkiem powieści jest historia pięknej Hanny, zbrodniarki wojennej, która wdaje się w romans z 15-letnim chłopcem. Jest to opowieść o zakazanej, trudnej miłości dwojga poranionych przez życie ludzi. O miłości, która choć naznaczona piętnem krzywdy i winy, staje się treścią ich życia. O miłości nie pozbawionej piękna, która wymyka się jednoznacznej ocenie.Jest to także opowieść o powikłanych ludzkich losach, trudnych wyborach, o tym, że zło może popełnić każdy człowiek, także ze wstydu i strachu. Tak stało się z Hanną, która najbardziej ze wszystkiego wstydzi się swojego analfabetyzmu. To paraliżujące uczucie określiło i zadecydowało o całym jej życiu. Przy czym brak u niej poczucia wielkiej winy i odpowiedzialności za śmierć tylu niewinnych osób. Rozmowę o książce uzupełniła projekcja fragmentów oskarowego filmu, nakręconego w 2008 roku. Po lekturze książki szczególnie interesowała nas rola Hanny świetnie zagrana przez Kate Winslet. W filmie dostrzega się nieco łagodniejszą ocenę bohaterki, w porównaniu do powieści ocena ta jest z innej, odwróconej perspektywy, wyczuwa się nawet pewną sympatię kierowaną ku Hannie.Zarówno książka jak i film prowokują do głębokich przemyśleń.
Refleksje klubowiczów dotyczyły przede wszystkim oceny moralnej postępowania bohaterów. Trzeba było ożywionej dyskusji, aby wniknąć w świat drugiego człowieka, przyjrzeć się motywom jego postępowania. Wszystko po to, aby spróbować go zrozumieć.Jeśli zaistniała wina i kara, to może się znaleźć także miejsce na przebaczenie, które jest być może najczulszym barometrem naszego człowieczeństwa.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: