Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Szebniach

Pinokio z Teatru Maska w Rzeszowie

19-01-2011

Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z/s w Szebniach była organizatorem wyjazdowych warsztatów do teatru i muzeum w Rzeszowie. Młodzi czytelnicy z gminy Jasło mieli okazję zobaczyć sztukę w reżyserii Zbigniewa Głowackiego w scenografii Pavela Hubička oraz oprawie  muzycznej Krzysztofa Dzierma pt.  "Pinokio".
       W  środę 19 stycznia, tradycyjnie jak co roku  na feriach, 45 osobowa grupa dzieci i młodzieży odwiedziła Teatr Maska i Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie. Sztuką teatralną, na podstawie powieści C. Collodi "Pinokio" zachwycili się zarówno młodzi widzowie jak i opiekunowie. Klubowicze Młodzieżowego Klubu Dyskusyjnego w Szebniach wcześniej  zapoznali się z przygodami drewnianego bohatera i rozmawiali o jego losach. Jednak dla wielu, zwłaszcza najmłodszych, tematyka książki jak i spektaklu były zupełną nowością. Sztuka ta to opowieść o samotnym, starym człowieku, który z kawałka drewna stworzył drewnianego chłopca, z pięknie wystruganą głową, rękami i nogami, ale bez serca i takiej ilości rozumu, która pozwoliłaby  wybierać właściwe drogi. Drewniany chłopiec poprzez swoje zachowanie przysporzył wielu zmartwień swojemu ojcu, ubogiemu Dżepettowi. Pinokio uciekł z domu, aby zasmakować wolności. Nie przewidział jednak, że jego los zatoczy krąg i w końcu zapłacze z tęsknoty za ojcem.   Wystawiana sztuka  przez aktorów z Teatru Maska udowadnia, że nie przemijają literackie mody, teorie pedagogiczne i psychologiczne, a historia stworzona przez Collodiego jest ciągle żywa i inspirująca. Przedstawienie jest opowieścią o dorastaniu w nie zawsze przyjaznym świecie i o miłości nadającej sens ludzkiemu życiu.Lekcja historii przeprowadzona przez panią Agatę Mazur w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli w Rzeszowie pozwoliła uczestnikom zapoznać się z historią kobiet wiejskich i jej przemian na przestrzeni ostatniego stulecia. Dzieci miały okazję zobaczyć również wystawę pokazującą złożoność kobiecego świata wyodrębniając trzy płaszczyzny: świat wewnętrzny pełen uczuć i emocji, codzienność wypełnioną pracą w gospodarstwie oraz rzeczywistość symboliczną wyrażoną przez ludowe wierzenia. Na wystawie pt. "Babskie sprawy - rzecz o kobiecie wiejskiej" nie zabrakło eksponatów pochodzących z gminy Jasło mi. in. Kronika KGW z  Żółkowa, fotografie archiwalne - świadectwa działalności społecznej kobiet wiejskich z Żółkowa z lat 1930- 1958 udostępnione przez pana G. Kurowskiego sołtysa wsi Żółków, GBP w Jaśle z/s w Szebniach oraz film "Zwyczaje i tradycje jasielskiej wsi w XX wieku" Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy.
        Dyrektor i pracownicy GBP w Jaśle z/s w Szebniach serdecznie dziękują pracownikom teatru i muzeum za ciepłe i życzliwe przyjęcie grupy.
Beata Lubaś, GBP w Jaśle z/s w Szebniach

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: