Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

DKK w Sanoku

Agata Tuszyńska: "Oskarżona Wiera Gran"

07-10-2011

Tym razem spotkałyśmy się z biografią napisaną przez Agatę Tuszyńską "Oskarżona Wiera Gran". Książka opisuje losy żydowskiej śpiewaczki, bardzo popularnej w przedwojennej Warszawie. Dla niej pisali piosenki wielcy kompozytorzy - Szpilman, Jurandot.

  Śpiewała mimo okupacji stolicy, śpiewała również w warszawskim getcie. Koncerty kochała najbardziej, to była praca, którą chciała wykonywać nawet w obliczu wojny i śmierci. Niestety te kilka miesięcy w zamkniętej dzielnicy zaważyły na dalszym życiu artystki. Oskarżono ją o współpracę z nazistami, okrzyknięto kolaborantką. Uniewinniona w  procesie Centralnego Komitetu Żydów Polskich, opuściła Polskę w 1950 roku. Występowała potem na całym świecie, ale wszędzie dosięgała ją przeszłość - pomówienia, szkalowanie.

  Pięknie napisana biografia, już samo nazwisko Tuszyńskiej gwarantuje nam wspaniałą lekturę. Książka nie daje nam jednoznacznej  odpowiedzi czy Gran była winna, autorka zostawia to nam czytelnikom. Po Wierze zostały wspomnienia i piosenki śpiewane pięknym aksamitnym głosem.

                                              Joanna Kijowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: