Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

DKK w Sanoku

Jacek Dehnel: "Saturn"

29-06-2011

To było ostatnie spotkanie przed wakacjami. Wszyscy czuli już powiew lata. Niektóre z nas przyszły z dziećmi, inne przyniosły małe co nieco.Tematem spotkania była książka Jacka Dehnela "Saturn". Jak zwykle napisana pięknym językiem. Każde zdanie perfekcyjnie dopracowane. Kiedy gościliśmy pana Jacka w naszej bibliotece w listopadzie ubiegłego roku powiedział, że pisze książkę o Goi. Tym bardziej byliśmy ciekawi tej lektury.Powieść właściwie biograficzna opisuje życie malarza z perspektywy trzech osób: Francisca, Javiera i Mariano. Są to trzy monologi, opowiadające wspólną historię. Gotowy utwór sceniczny. Dehnel pokazuje relacje ojca i syna w prawdziwie patriarchalnej rodzinie, gdzie syn żyje w cieniu swojego ojca. Wątkom biograficznym opisy do serii tzw.: "Czarnych obrazów". Malarz namalował je na ścianach swojego pokoju w domu dla głuchoniemych. Przepełnione pesymizmem i poczuciem nieszczęścia szaro-bure freski obecnie przeniesione na płótno, można oglądać w Muzeum Prado. Dzięki temu, że mamy wśród nas historyka sztuki, mogliśmy się dowiedzieć o malarstwie Goi jeszcze więcej. Oglądając albumy z jego malarstwem śledziliśmy kolejne etapy jego twórczości.Teraz pozostało nam tylko wyjechać na wakacje i zwiedzać poznane w książkach miejsca.
Wiemy, że jedna z nas wybrała właśnie Muzeum Prado.

Joanna Kijowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: