Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

DKK w Sanoku

"20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła"

01-04-2011

Na  kwietniowym spotkaniu Klubu znów zagościł reportaż, a właściwie zbiór 26 reportaży  o Polsce ostatnich 20 lat, zebranych  przez Mariusza Szczygła.  Książka ta podsumowuje to , co zrobiło nowe pokolenie polskich reporterów, którzy uczyli się od Ryszarda Kapuścińskiego i Hanny Krall. Większość  z nich zadebiutowała po 1989 roku.  Są wśród nich: Wojciech Tochman,  Jacek Hugo-Bader,  Irena Morawska,  Włodzimierz Nowak,  Mariusz Szczygieł i inni.
Na początek reportaż Tochmana "Człowiek, który powstał z torów". O człowieku , który pewnego dnia budzi się na torach i nie wie kim jest.  Dla Szczygła była to metafora Polaków, którzy na początku lat 90  musieli uczyć się na nowo życia w nowej rzeczywistości.
Bardzo mocny reportaż Ireny Morawskiej "Luiza wdowa idzie na dług", który stał się inspiracją dla twórców filmu "Dług".
 "Pluton" Jacka Hugo-Badera o plutonie ZOMO, który stanął przed sądem za strzelanie do robotników kopalni Wujek i Manifest Lipcowy 16 grudnia 1981 roku. Autor dotarł do wszystkich milicjantów z tego plutonu.
Właściwie wszystkie reportaże są bardzo dobre. Świetnie się je czyta. Książka stała się lekturą obowiązkową studentów dziennikarstwa.
"Każdy reportaż  w tej książce to przygoda z Polską, która wydarzyła się naprawdę" M. Szczygieł.

Joanna Kijowska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: