Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Rzeszowie

Hanna Kowalewska: "Julita i hustawki"

09-11-2011

3.11. 2011, dyskutowałyśmy o książce H. Kowalewskiej " Julita i huśtawki". Następne spotkanie odbędzie się 15.12. 2011 roku o godz. 15.30 - temat Kuki Gallmann ""Marzyłam o Afryce".

Małgorzata Chlebowska.

 

W dniu 3 listopada 2011 odbyło się spotkanie D KK – w Filii nr 10 przy ul. Podchorążych 1. Klub tworzą studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzeszowie.

Hanna Kowalewska Julita i huśtawki.
Czytanie tej powieści może być swoistym deja vu dla pokolenia przełomu lat 50/60 XX w. Śledzimy losy 9-osobowej grupy przyjaciół urodzonych w 1956 roku w rodzinnym – mieście powiatowym, które też było przez jakiś czas wojewódzkim. Każdy z bohaterów reprezentuje inną rodzinę, inne środowisko, łączy ich szkoła i dążenie do osiągnięcia czegoś w życiu. Nie wszystkim to się udaje, życie przytłacza, ale jest w tym prawda losu ludzkiego. Towarzyszymy im od dzieciństwa po głęboką dojrzałość, wraz z narratorem obserwujemy zachodzące w nich zmiany, które wynikają głównie ze wzajemnych relacji, w jakimś stopniu wpływ ma dom rodzinny, mniejszy – otaczająca rzeczywistość, choć z kronikarską dokładnością przywoływane są fakty z życia politycznego, społecznego, obyczajowego kraju i świata oraz drobiazgowa obserwacja realiów dość szarych i siermiężnych. W jakiś sposób charakteryzują ich też imiona i przydomki nadane w dzieciństwie, pod którymi występują. Najbardziej pozytywna postacią jest tytułowa Julita. Przyciąga ludzi, emanuje energią i jakąś magią – to jej towarzyszą aniołowie. Tę jej „tajemniczość” potęguje przedwczesna śmierć na huśtawce, ale to do niej odwoływać się będzie narrator prezentując kolejne wybory życiowe przyjaciół. Była jakby animatorką tej grupy, której losy i koleje życiowe uderzają autentyzmem i naturalizmem, zarówno w sferze zachowań, jak i emocji. Podkreśla to jeszcze narracja, którą prowadzi jeden z uczestników życia bohaterów, choć jak podkreśla, trochę młodszy. Fabuła ujęta jest klamrą współczesności, by retrospektywnie wracać do poszczególnych losów postaci w kolejnych rozdziałach.
Książka potrzebna, dająca świadectwo doświadczeń pokolenia poprzez zróżnicowane sylwetki bohaterów, drobiazgowe opisy realiów, niosąca nostalgię za latami dzieciństwa i młodości, przypominająca młodzieńcze marzenia i tęsknoty, a przy tym pozwalająca się odnaleźć tu i teraz, popatrzeć z refleksją na swoje życie. Czyta się ją świetnie – powiedzą jedni, czytać trzeba uważnie (ze względu na kompozycję) – powiedzą inni, jednak warto przeglądnąć się w tym trochę nostalgiczno –realnym zwierciadle.
Recenzję napisała Ewa Bożena Wójcik
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: