Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

 

DKK w Ropczycach

Rok 2011 – Rokiem Czesława Miłosza

04-07-2011

Dom, rzeka, biblioteka, litera wykuta w kamieniu…”
/ Cz. Miłosz/

 Spotkaliśmy się 30 czerwca , w dniu setnej rocznicy urodzin poety, w dniu otwarcia w Krasnogrudzie Międzynarodowego Centrum Dialogu, które będzie się mieściło w dawnym dworku Miłoszów. Uroczystości w Krasnogrudzie były także symboliczną inauguracją wydarzeń kulturalnych polskiej prezydencji w UE.
W czasie spotkania rozmawialiśmy zarówno o trudnej twórczości Noblisty, który – jak pisał Leszek Kołakowski „Nie był autorem igraszek słownych, był poetą myśli trudnej”- ale także o życiu Miłosza, opisanym w niedawno wydanej najnowszej biografii autorstwa Andrzeja Franaszka, który pisze: „…uznawany był za „pieszczocha losu” . Przeżył wojny, rewolucje, nie uwięziono go w łagrze ani nie trafił do obozu koncentracyjnego, nie poniósł kary za zdradę stalinizmu. Ów pieszczoch miał za sobą mnóstwo tragedii osobistych i artystycznych, w tym oddzielenie od ojczyzny, śmierć praktycznie wszystkich najbliższych, niezrozumienie własnej twórczości, samotność, podejrzewanie o zdradę. Więc pewnie prawdą jest to, co powtórzył za bohaterem dramatu „Hotel Eden” Leszka Kołakowskiego– Za wszystko się płaci.”
Wygnanie na obczyznę Miłosz określił mianem samobójstwa, jako, że sam podjął decyzję o pozostaniu na emigracji - a emigracja pisarzowi zamyka poniekąd usta, musi poszukiwać swojej publiczności wśród ludzi niekoniecznie rozumiejących jego emocje, jego ducha”.
A. Szela


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: