Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

 

DKK w Ropczycach

Włodzimierz Kłaczyński: "Popielec"

01-04-2011

Gdzieś na Podkarpaciu jest wioska zapadła w górach i lasach, daleka od świata”.
25 marca spotkaliśmy się w Dyskusyjnym Klubie Książki, aby podzielić się wrażeniami z przeczytanej lektury „Popielec” Włodzimierza Kłaczyńskiego.
Książka opisuje historyczne uwikłania ludzkich losów na tle wojennej i powojennej rzeczywistości, w realiach prowincjonalnej, galicyjskiej wsi. „Przechowasz Żyda, to ciebie zastrzelą, żonę i dzieci zastrzelą, chałupę spalą…” – mówi jeden z bohaterów.
Czytelników uderzył niesprawiedliwie jednostronny, negatywny obraz chłopów, odmawianie im patriotyzmu, wyższych uczuć i wierności ideałom. Jak twierdzą Klubowicze - zło bardziej rzuca się w oczy - były przecież przykłady bohaterskich postaw pośród podkarpackich chłopów, jak rodzina Ulmów z Markowej, o której dopiero od niedawna dowiaduje się Polska. To nie pierwsza polemika na temat książki, a później jej ekranizacji. Niemniej powieść Kłaczyńskiego o „błędnej wsi na księżycu”, może nieco przejaskrawiona – tkwi w świadomości twórców literatury, jednym z jej adaptatorów na obraz filmowy był przecież Wiesław Myśliwski.
Agnieszka Szela
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: