Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

 

DKK w Przeworsku

Krystyna Chiger: "Dziewczyna w zielonym sweterku"

10-11-2011

"Dziewczynka w zielonym sweterku" to prawdziwa historia żydowskiej dziewczynki i jej rodziny ukrywającej się we lwowskich kanałach. Przy pomocy Polaka - kanalarza mają schronienie i jedzenie w czasie okupacyjnych strasznych dni spędzonych w wilgoci i ciemności. Jest to smutna i poruszająca lektura, która w zasadzie podobała się wszystkim klubowiczkom, choć niektóre były znużone narracją autorki jako dorosłej już kobiety opowiadającej swoje dzieciństwo. Porównywałyśmy tę książkę do przeczytanych wcześniej "18 znaczy życie" i "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku" o tej samej tematyce a jednak pisanych innym językiem. Pamięć autorki zachowała wiele detali z przedwojennego, dostatniego i spokojnego życia i z tego w gettcie i kanałach wśród szczurów. To życie to nasłuchiwanie odgłosów z zewnątrz, tęsknota do świeżego powietrza, to strach przed deszczem bo może przynieść śmierć. Ta książka to lektura człowieczeństwa dla innych, to książka o tym jak zachować godność ludzką w tak straszliwych warunkach i o bezinteresownej pomocy bliżnim. Podziwiałyśmy postać kanalarza, jego przemianę duchową. Na początku był osobą zarabiającą na pomocy Żydom, ale póżniej jego działanie stało się niejako misją, stał się najbliższą osobą dla całej rodziny. Polecamy wszystkim tę lekturę.


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: