Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną

 

 


Zakup usług dostarczania publikacji drogą elektroniczną zrealizowano w 2020 r. ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

System informacji prawnej Legalis

Zapytaj bibliotekarza

 

DKK w Przeworsku

Lech Majewski: "Mała matura"

28-12-2011

Grudniowe spotkanie naszego DKK przebiegało w nieco mniejszym gronie, lecz tym razem lektura była dla wszystkich dużą przyjemnością. Sprawiła to książka Janusza Majewskiego "Mała matura". W dużej mierze autobiograficzna, przeniosła nas do przedwojennego Lwowa, odtworzonego z wielkim pietyzmem i uczuciem, wielokulturowego. Opisy tego miasta pobudzają wyobraźnię, autor wręcz maluje obrazy przed oczami w trakcie czytania książki. Na tym tle ukazane są losy bohatera Ludwika Taschke wychowywanego w zamożnej mieszczańskiej rodzinie właśnie we Lwowie, gdzie dopada ich okupacja sowiecka i niemiecka. Ciepłym, nieco dziewiętnastowiecznym językiem autor opowiada o upadku tego mieszczańskiego świata i jego wartości. Po burzliwych przejściach Ludwik i jego rodzina przenoszą się do Krakowa i tam bohater przeżywa rozterki i problemy właściwe wiekowi dorastania w trudnym powojennym świecie, tam budzą się uczucia do dziewczyn, walczy o akceptację kolegów, ociera się o politykę dostrzegając zakłamanie władz. Dla nas dodatkowym walorem tej książki były fragmenty opisujące pobyt autora w Przeworsku i okolicach z bogatym opisem wojennej rzeczywistości. Losy Ludwika i jego rodziny to losy wielu wygnanych polskich rodzin, to opis wielu ucieczek z rodzinnych stron i tułaczek, w książce nie brakuje też obrazów okrucieństwa wojny. Polecamy tę książkę dla wszystkich niezależnie od wieku, czując prawdziwy niedosyt po jej przeczytaniu.

Halina Jasnosz

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: