Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Przemyślu

jose Saramago: "Wszystkie imiona"

20-09-2011

We wrześniu przemyski DKK czytał powieść Wszystkie imiona, napisaną przez prozaika portugalskiego, laureata Nagrody Nobla - Jose Saramago. Utwór opowiada historię skromnego urzędnika Jose, pracownika Archiwum Głównego Akt Stanu Cywilnego. Zarówno praca, którą wykonuje bohater, jak i prowadzone przez niego życie są nudne i monotonne. Ponadto Jose jest samotny. Ma jednak hobby, kolekcjonuje wycinki i wiadomości o sławnych ludziach. Pewnej nocy postanawia wykorzystać przejście między swoim mieszkaniem a gmachem Archiwum, aby poszerzyć swoje dane. Podczas wyprawy, przez przypadek, zabiera ze sobą kartę nieznajomej kobiety, sytuacja ta zmienia całe jego życie. Kieruje nim dziwna siła, która nakłania myśli i czyny w stronę nieznajomej. Jej postać intryguje go. Nagła fantazja, by ją odnaleźć odkrywa cechy jego osobowości, o jakie siebie nigdy nie podejrzewał. Pan Jose, żyjący w ciasnej klatce swojego świata, podszytego strachem, w imię sprawy pozornie absurdalnej i bezsensownej staje się zdolny do ryzyka. Szukając nieznajomej posuwa się do oszustwa, a nawet włamania. Zaniedbuje dotąd tak skrupulatnie wykonywaną pracę.
    Jose budzi skojarzenia z bohaterem Kafki Józefem K. Jego świat to koszmarne, wielkie biura, kręte korytarze archiwów i kartotek, ludzkie byty sprowadzone do fiszek, kurz osiadający równie bezlitośnie na aktach żywych i umarłych. Bohater odczuwa ciągłe poczucie zagrożenia i kontroli ze strony ludzi, z którymi się styka. Ponadto absurdalne rozmowy prowadzone w większości z samym sobą, jak również żelazne zasady i bezduszność panujące w Archiwum Głównym oraz postać kustosza, uosabiającego bezwzględną władzę nad pracownikami.
    Autor zawarł w utworze wiele życiowych prawd, może nie do końca wypowiedzianych, ale ukrytych w rozmowach bohaterów i przemyśleniach głównego bohatera. Utwór mówi o wielkiej potrzebie bliskości międzyludzkiej, miłości, o samotności i monotonii,która odbiera chęć do życia, o szukaniu i odnajdywaniu sensu życia.
 

K. Bednarz-Soja


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: