Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się w Bibliotece” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MKiDN

Realizację zadania „Spotkajmy się on-line” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Współpraca z

 

DKK w Przemyślu

Monika Rakusa: "Żona Adama"

20-12-2011

Grudniową lekturą przemyskiego DKK była powieść Moniki Rakusy „Żona Adama”, której nie brakuje autoironii i dystansu wobec opisywanych problemów. Bohater powieśći, Adam ginie na pierwszych kartach książki; zabił go tramwaj linii „0” pozostała po nim legenda i dwie żony. Śmierć Adama zaskakujeje obydwie. Dotychczas Rita i Anna żyły w cieniu sławnego małżonka – prywatnie megalomana i egoisty. Teraz jednak muszą sobie poradzić z żałobą - i wreszcie mają prawo głosu. Pierwsza żona - Rita, psychoterapeutka. Imię, za którym nie przepada, dostała na pamiątkę po Ricie Hayworth, by była wyzwaniem i karą dla mężczyzn. Zakochiwała się w nich i odkochiwała jak w książkach, piosenkach czy wierszach. Ale naprawdę zależało jej tylko na kobietach. I tylko ich naprawdę się bała. Druga żona - Anna, redaktorka. Kobieta - bandaż, jak sama siebie określała. Żyjąca gdzieś z boku, poza decyzjami. I zawsze w cieniu pierwszej żony. Bohaterki, po smierci męża, odnajdują porozumienie między sobą oraz swoje własne tożsamości. Grzebiąc byłego i obecnego męża odnajdują własne ja i własną niezależność. Monika Rakusa nakreśliła z wyjątkową precyzją portrety postaci. Czytelnik przenika do świata Rity i Anny. Książka jest również głosem w dyskusji o roli płci, potrzebie zdefiniowania siebie i o tym, jak na tę potrzebę wpływa relacja z mężczyzną.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: